Son Haberler
Anasayfa » Beslenme » 1-5 Yaş Yemek » PROBİYOTİK ARI EKMEĞİ

PROBİYOTİK ARI EKMEĞİ

PROBİYOTİK ARI EKMEĞİ

 Benim de günlük rutin beslenmemde kullandığım çok faydalı arı ürünlerinden biri Arı Ekmeği… Diğer ürünlerde de olduğu gibi vücut için her zaman önerdiğim doğal desteklerden biri. Çocuklarınız ve siz güvenle kullanabilirsiniz. Ama nedir bu arı ekmeği diyenler için yazımız ekte..

Arı ekmeği nedir?

Arı ekmeği, polenin dış zarının arının kendi enzimleriyle sindirilip bütün besin içeriğinin açığa çıkmış halidir. Enzimlerle zarın parçalanması bir fermentasyon işlemidir ve bu fermentasyonda yararlı bakteriler gelişmektedir. Bu yönü ile arı ekmeği probiyotik özellik göstermektedir. Probiyotikler bağırsak florasının düzenlenmesini sağlayan yararlı bakterilerdir. Arı ekmeği bileşiminde bulunan Lactobacillus bakterileriyle aynı zamanda probiyotik doğal bir gıdadır. Her gün arı ekmeği tüketerek, beslenmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Ne kadar tüketmeliyiz?

Yetişkinlerin günde 6-12 adet, çocukların 3-6 adet doğrudan çiğneyerek veya süt, yoğurt gibi gıdalarla karıştırarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Arı ekmeği yaklaşık %30 oranında protein içerir. Ayrıca, “K vitamini” açısından zengindir. Bunun yanı sıra bileşiminde, A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, D vitaminleri ile fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir ve çinko mineralleri yer alır. Vitamin mineral takviyesi olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemini desteklediği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca konsantrasyon ve hafızayı güçlendirmeye, sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı etkileri bulunmaktadır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir