Son Haberler
Anasayfa » Çocukluk (1-5) » Gelişim ve Sağlık » ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SİNSİ TEHLİKE : HAVUZ MİKROBU!

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SİNSİ TEHLİKE : HAVUZ MİKROBU!

Uzun geçen kış günlerinden sonra mis gibi güneşin yüzünü gösterdiği bu günlerde havuz ve deniz mevsimine de merhaba dedik.

Hep derler ya en pis deniz en temiz havuzdan çok daha iyidir diye… Ama havuz ya da deniz dışarıdan ne kadar temiz gözükse de ne ile karşılaşacağımızı bilemeyiz… Özellikle çocuklarımız…

Buyurun, hep birlikte bilimsel kaynaklara bir göz atalım…

——————————

Çocuklar yaz aylarında da deniz/havuz ve klimadan dolayı hastalıklarla karşı karşıya…Deniz/havuzdan kaynaklanan enfeksiyon riski tatili kabusa çevirebiliyor. Peki ne yapmalıyız? Doğal bağışıklık güçlendirici desteklerle vücudumuza antioksidan takviyesi yapmalı ve savunma sistemimizi yazın da güçlendirmeliyiz. Burada propolisin önemi büyük…Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında. Yapılan pek çok bilimsel çalışmada propolisin bağışıklığı düzenleyici etkileri olduğu ve bunun bileşiminde bulunan kafeik asit fenetil ester bileşeninden kaynaklandığı ortaya konulmuştur 1-6. Propolis vücutta B ve T lenfositleri aktive ederek antikor üretimini arttırmakta ve böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

BEE’O Suda Çözünür Propolis Damla’dan çocuklar günde 10 damla, yetişkinler günde 20 damla su, süt, meyve suyu vb. içeceklere damlatarak tüketebilir ve günlük antioksidan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir. Çok sık hastalanma durumu varsa veya enfeksiyon durumu varsa özellikle BEE’O Propolis Damla’yı tercih edebilirsiniz. BEE’O Propolis Damla suda çözünür özellikte olmadığı için daha uzun süre bölgeye yapışarak kalıyor ve etkisini daha hızlı gösteriyor. BEE’O Propolis Damla’nın bal, yoğurt, pekmez gibi gıdalara karıştırılarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Çocuğuma propolisi nasıl içirebilirim?

Suda çözünür propolis damlayı çocuklarınızın sevdiği içeceklere örneğin taze sıkılmış meyve sularına ekleyebilirsiniz. Günde 10 damlayı tek bir seferde vermek zorunda değilsiniz. Dilerseniz gün içerisinde bölerek de verebilirsiniz. 1 bardak portakal suyuna kattığınız 3 damla propolisi çok fazla fark etmeyecektir. Bu şekilde günde toplam 10 damlaya tamamlamak çocuğunuzun da propolisi daha rahat tüketmesini sağlayacaktır. Bu da buradan annelere önerim olsun…

 —————————–

Propolis nedir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Propolis, arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur ve antibiyotik kullanımını azaltır.

 

Bilimsel Kaynaklar:

[1] Sforcin JM. Propolis and the immune system: a review. J Ethnopharmacol 2007; 113: 1-14.
 [2] Girgin G, Baydar T, Ledochowski M, Schennach H, Bolukbasi DN, Sorkun K, Salih B, Sahin G, Fuchs D. Immunomodulatory effects of Turkish propolis: Changes in neopterin release and tryptophan degradation. Immunobiology 2009; 214: 129-134.
 [3] Dimov V, Ivanovska N, Manolova N, Bankova V, Nikolov N, Popov S. Immunomodulatory action of propolis. Influence on antiinfectious protection and macrophage function. Apidologie 1991; 22: 155-162.
 [4] Scheller S, Gazda G, Pietsz G, Gabrys J, Szumlas J, Eckert L, Shani J. The ability of ethanol extract of propolis to stimulate plaque formation in immunized mouse spleen cells. Pharmacol Res Commun 1988; 20: 323-328.
 [5] Orsatti CL, Missima F, Pagliarone AC, Bachiega TF, Búfalo MC, Araújo JP Jr, Sforcin JM. Propolis immunomodulatory action in vivo on Toll-like receptors 2 and 4 expression and on proinflammatory cytokines production in mice. Phytother Res 2010; (in press).
 [6] Nam JH, Shin DH, Zheng H, Kang JS, Kim WK, Kim SJ. Inhibition of store-operated Ca2+ entry channels and K+ channels by caffeic acid phenethylester in T lymphocytes. Eur J Pharmacol 2009; 612:153-160.

Check Also

Anadolu Propolisinin Astım Üzerine Pozitif Etkisi

Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan nefes darlığı olarak adlandırılan astım, günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir