Son Haberler
Anasayfa » Çocukluk (1-5) » Gelişim ve Sağlık » Mevsimsel Alerjiye Karşı Propolis

Mevsimsel Alerjiye Karşı Propolis

Sevgili anneler, anne adayları ve beni takip eden sevdiklerim; hepinize nice sağlıklı, güzel günler dilerim.

Sizlerle sık sık şifalı arı ürünleri ile ilgli yazılar paylaşacağım çünkü doğru ürün nasıl olmalı ve kullandığımız üründen fayda görebilmek için bu konuda gerçekten bilgilenmeye çok ihtiyacımız var. Maalesef arı ürünleri ile ilgili kendim de sıkıntı yaşadım; uzunca bir süre kullandığım Propolis in üstelik eczaneden almış olmama rağmen içeriğinin tamamen su olduğunu öğrendim. İlk tavsiye eden çocuğuna kullanarak mucizeyi yaşayan iş partnerim Hürrem oldu:

-“ Ayşe hanım verdiğimden bu yana Eliz hastalanmadı ben de kullanıyorum olağanüstü bir ürün web sayfasını inceleyin….” dedi.

Sonrasında zaten Sevgili Aslı hanımı “Baby Joy Radyo”muza konuk edip bu hikayeyi herkese duyurmak istedik, bizim coğrafyamızdaki bitki örtüsünün kıymetini, bu işi nasıl emek emek oluşturduklarını, BAL ın nasıl olması gerektiğini, karekterini ve özelliklerini öğrendikten sonra zaten hem dünyadan ve hem de ülkemizden ödüller alan beeeo şifalı baldan gayrisine eliniz gitmeyecek. Ben beeo arı sütü ve hambal karışımını Propolis up+ ile birlikte yaklaşık 1 yıla yakın bir zamandır günde 15 damla olarak kullanmaktayım ama böbrek ile ilgili bir iltihabi hastalık geçirdiğim esnada günde 80 damla ya kadar çıktım ve gerçekten inanılmaz şifasını gördüm. Ayrıca sabah kahvaltılarımda da çeşitli yörelerin bitki örtüsünün özellikleri, kokusu ile oluşturulmuş yöresel balları büyük marketlerde bulabiliyor ve gönül rahatlığı ile severek tüketiyorum .

Şimdi ise önümüz bahar ve bahar demek havada uçuşan polenler sebebiyle alerji demekJ işte bu yazı size Propolis nedir; alerjik mevsimde nasıl fayda sağlıyor, bizi ve çocuklarımızı nasıl koruyor tüm bunları anlatacağım .

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır.

Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirdeinsan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.

Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu, kansere karşı etkilerinin olduğu, vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı dayapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca propolisin antialerjik etkiye sahip olduğu da bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

Mevsim geçişlerinde alerji sorunları yaşayanlar var mı aranızda? O halde propolis ile tanışmanızı öneririm. Propolis alerjik hastalıkların tedavisine destek amacıyla kullanılabilecek doğal bir ürün. Propolis ve bileşiminde yer alan, ona antioksidan özellik kazandıran değerli bileşenler vücuttaki bazı alerjik reaksiyonların kontrolünde kullanılıyor. Bunlar arasında, alerjik rinit, astım, cilt alerjileri, romatoidartrit, atopik dermatit, bronşit, göz alerjisi vb. pek çok farklı alerji türü yer alıyor.

Örneğin, alerjik rinit, alerji kaynaklı bir çeşit burun iltihabı. Alerjik rinit üzerine yapılan bir çalışmada, propolisinrinitin semptomlarını hafifletici etki gösterdiği ortaya konulmuş. Bir başka çalışmada, astım hastaları üzerinde propolisin etkisi incelenmiş ve çalışmanın sonucunda propolisin, astım gece ataklarının sıklığı ve şiddetini azalttığı ve solunum fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağladığı belirtilmiştir. Ben de bu aralar mevsimsel alerjiden dolayı sıkıntı yaşayan tanıdıklarımdan propolisi sıkça duymaya başladım. Alerjinin şiddetini azalttığı ve artık o dönemi daha rahat geçirdiklerini dile getiriyorlar.

Aslında şifa doğada…Binlerce yıldır insanoğlu propolisten faydalanıyor. Solunum yolları hastalıklarından alerjiye, mide bağırsak sindirim sistemi rahatsızlıklarından kansere kadar pek çok farklı sağlık sorununda kullanımına dair bilimsel araştırmalar mevcut.

Bence arı ürünlerine özellikle de propolise hayatımızda ayrı bir yer ayırın derim, çocuğunuz ve kendi sağlığınızı sağıltmak arının gerçekten şifalı ürünleri ile hemen tanışmanız dileğiyle sağlıkla ve hoşça kalın…

Sevgilerimle,

Ayşe Öner

Detaylar için:

https://www.beeo.com.tr

 

Check Also

Çocuklarda Normal Dil ve Konuşma Gelişimi

Dil ve düşünce beyinde birbiriyle ilişkili bir takım nörolojik bağlantıları bize anlatırken, konuşma birtakım seslerle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir