Son Haberler
Anasayfa » Neşeli Anlar » Çocuk Kitapları » Resimli Kitaplar Neden Önemlidir?

Resimli Kitaplar Neden Önemlidir?

Resimli kitaplar nedir dersek; çocukların okuma-yazma öncesi dönemde resimlerini okudukları veya bir yetişkinin onlara okuduğu, resimlerin çok metinlerin az olduğu ve bulunan metin ile resimlerin örtüştüğü kitaplardır diyebiliriz. Resimli kitaplar okuyucuyla olan etkileşimi ve sesli okunması yönünden oldukça önemlidir.Çok ödül almış veya muhteşem çizimleri olan bir kitap olması onun kağıt sayfalar ve karton bir kapaktan ibaret olduğunu değiştirmez bütün sihir bir çocuğun veya sesli okuyan bir yetişkinin kitabın kapağını açmasıyla başlayacaktır.

Çocuğu okumayla tanıştırır.

Çocukken karşınıza çıkan dergi ve gazetelere nasıl baktığınızı ve keyif aldığınızı hatırlayın. Sayfalarda tek tek dolaşıp hoşunuza giden bir resim arar, bulduğunuzda kim bilir kaç dakika o sayfada bütün dikkatinizle resmi incelerdiniz. Küçük bir çocuk için okuma bundan ibarettir aslında. Yetişkinlerin yeterince çocuğa fırsat tanımadığı ve önemsiz gördüğü bu durum çocuğun okumaya başlaması, okumayla tanışmasıdır.

Yetişkin ve çocuk arasında diyalog sağlar.

Çocuklar resimli kitaplara kendi başlarına bakmayı sevdikleri gibi bir yetişkinin onlara okumasından da oldukça keyif alırlar. Özellikle bu yetişkin ebeveynlerden biriyse onunla paylaştığı bu özel vakit hoş bir sohbete dönüşür. Kitapta bulunan resimler hakkında yapılan konuşmalar, çocukla yetişkin arasındaki bağın kuvvetlenmesine sebep olur. Resimlerde gördükleri olaylar duyguları, karakterleri, hikayede neler olup bittiğini konuşmalarına fırsat tanır.

Görsel düşünme becerisini geliştirir.

Resimli kitaplar gördüklerimizle bildiklerimiz (beynimizde bulunan imajlar) arasında bağ kurmamızı sağlar. İyi bir resimli kitap soyut durumları, duyguları somut bir şekilde ifade ederek göstermektedir ve çocukların hayatlarındaki ilk imajlarını oluşturmada kaynaklık eder.

Sanatla tanıştırır, sanatı sevdirir.

Çocuğunuzun sanatı sevmesi için onu sanat galerilerine götürebilirsiniz ama inanın çocuk kitapları bu işi çok daha kolay ve eğlenceli bir yolla başlatacaktır. Resimler sadece metni yansıtmazlar, hikayenin ve uyandırdığı duyguların değerini de arttırırlar. Hikayede bulamadıklarını resimlerde arar çocuklar, resimlere bakarak akıllarındaki boşlukları doldururlar. Aynı resme tekrar tekrar bakar ve ne anlatmaya çalıştığını dikkatlice izlerler.

İyi bir dinleyici olmayı öğretir.

Kitabın, hikayenin sesli okunması çocukların dikkatlerini toplamalarını gerektirir ve kitap okumayı önemli ve eğlenceli hale getirir. Böylece ileride ki hayatlarında iyi birer dinleyici olmalarını sağlar.

Resimli kitaplar okumanın önemli olduğunu öğretir.

Özellikle büyük şehirlerde hayat hızlı akar ve yetişkinler devamlı hareket halinde bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken çocukları için zaman ayırıp onlara resimli kitapları okuduklarında, çocuğa “okumanın” yetişkin işleri arasında önemli olduğu mesajını vermektedir.

Resimli kitaplardan vazgeçmeyin.

Çocuğunuzun resimli kitaplardan resimsiz kitaplara geçmesinde acele etmeyin, orta okul hatta lise de bile resimli kitapları kaynak olarak kullanabilir, zor ve anlaşılması karışık konularda resimli kitaplardan faydalanabilirsiniz. Resimli kitaplar her zaman daha eğlenceli ve açıklayıcı özelliğiyle zor konulara karşı olan ön yargıyı yıkar ve okuyucuyu güvende hissettirir.

Ve eğer Resimli Kitapların önemli olduğunu düşünüyorsanız sizde;

  • Resimli Kitaplar okuyun,
  • Çocuk kitap evlerine sık sık uğrayın,
  • Bu konuyu sosyal medyada dile getirin,
  • Ve çocuklarınıza bol bol resimli kitaplar okumayı unutmayın..

Sevgiler,

KidsNook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir