Haberler

10-13. Haftalar

Fotolia_35009308_M_03Bedeniniz… Bu haftalarda rahminizin boyu küçük bir kavuna yaklaşmak üzeredir. Belki biraz kilo almış, beliniz kalınlaşmış biraz da karnınız şişmeye başlamıştır. Göğüsleriniz artan hormonlar nedeni ile büyümeye devam etmektedir. Eğer göğüs uçlarında hassaslaşma ve buna bağlı acı hissi varsa göğüs ucu kremlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl hissedersiniz? Aslında hamilelikte kesin belirlenmiş kurallar yoktur. Herkesin hisleri bünyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu haftalar ilk dönemlerde hissettiğiniz mide bulantısı, baş dönmesi v.b şikayetlerinizin artık kaybolmaya başladığı dönemdir. Yemek konusunda hassas bir dönem geçirdiyseniz artık bu normale dönecektir. Yorgunluk belirtileri yavaş yavaş düzelmeye başlayacaktır. Rahminiz artık karın boşluğunuza doğru ilerlediğinden bu tuvalete gitme sıklığınız da nispeten azalacaktır. Bu dönemde bu büyümeden dolayı arada kas ağrıları da çekmeniz normaldir. Bu süreçten sonra düşük olma ihtimali de aza inmektedir. Önceki aylarda yaşadığınız tedirginlikler yavaş yavaş azalacaktır. Artık daha canlı bir döneme geçiş yapıyorsunuz. Gezin, tozun ve hamileliğin tadını çıkarın.

Bebeğiniz…  Bebeğinizin ana yapı taşları artık tamamen oluşmuş, oluşum bu süreçten sonra kendini büyümeye ve gelişmeye adamıştır. Bu haftalarda bebeğin cinsel organı oluşmaya başlamıştır. Yüzü artık çok daha belirgin hale gelmiş ve göz kapakları oluşmuştur. Alnı oldukça geniş ve burun delikleri çok aralıklıdır. Ses telleri de gelişir. Bedeninin içinde karaciğeri tamamen oluşmuş ve böbrekleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Yüzünden başlayarak bütün vücudunu saracak lanugo tüyleri oluşur. Artık hareketlenmeye başlamıştır. Başını yana çevirir, elini yumruk yapar, kol ve bacaklarını oynatabilir. Ama siz bu hareketlerden habersizsinizdir. Hıçkırma, yutkunma denemeleri de yapmaya başlamıştır.

 13. haftanın sonunda yaklaşık 6 cm uzunluğunda ve 14 gr. ağırlığındadır.

Down Sendromu? 11 ile 14. hafta aralığında tercihen bir perinatolog tarafından ense saydamlığı ölçümü Down Sendromu riskini belirlemek için yapılır. Detaylı ultrason muayenesi ve anneden alınan kan tahlilleri (ikili test) sentezlenerek ortaya bir risk rakamı çıkmaktadır. Bu testin Down Sendromunu tespit etme oranı %85’dir. Yanlış pozitiflik oranı ise %5 dir. Yani bu testlerde Down Sendromlu 10 bebekten 9’u tespit edilebilmektedir. Ve sadece 100 kadından 3 – 5’i  yanlış tespit nedeni ile gereksiz yere daha ileri testlere tabii tutulmaktadır.

Değerlendirme sonucu riskli bulunursa Koryon Villus örneklemesi (ultrason kılavuzunda plasentadan örnek alınması) ya da aminiyosentez önerilmektedir. Bu girişimsel testlere alternatif olarak anne kanında dolaşan fetal DNA’nın incelenmesine dayanan Non İnvaziv Prenatal Testler ile de Down Sendromu %99.9 hassasiyetle tespit edilebilmektedir.

 *İlgili bilgiler Prof.Dr. İbrahim Bildirici danışmanlığında hazırlanmıştır.

Check Also

26-30. Haftalar

Bedeniniz… Bebeğinizin büyümesinden kaynaklı iç organlarınız da sıkışmaya başladı. Bu da sizi; zaman zaman kaburgalarınızda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.