Haberler

17-21. Haftalar

Fotolia_35009308_M_05Bedeniniz… Artık hamileliğinizi yarıladınız. Bebeğinizde ve sizdeki gelişim hızla devam ediyor. Bu dönemlerde kilonuzda diğer haftalara göre bir artış olması olası. Son haftalarda kilo alımı daha da artacağı için aman dikkat!  Dolaşımdaki kanınızın hacmi artmaya devam ediyor. Bu süreçte sıcak basması, fenalaşma hissi, daha sık terleme durumunda daha da artış olacak. Tansiyonunuzda çok ciddi oynamalar olması söz konusu değil. Çünkü vücudunuzda, kan damarlarında  meydana gelen değişiklikler bu durumun oluşmasına izin vermez.  Kan damarları bu akışa ayak uydurabilmek için genişleyerek daha esnek hale gelir. Cildinizde de renk değişimleri daha belirgin hale gelecektir.  Örümcek ağına benzeyen ufak kırmızı noktaların görülmesi olasıdır.

Nasıl hissedersiniz? Hamileliğin en rahat ve eğlenceli kısmı bu haftalardır. Kendinizi her zamankinden daha sakin ve daha rahat hissedersiniz. Bu dönemde hamilelik öncesi halinize geri dönersiniz. İştahınız yerine gelir, enerjiniz ve libidonuz yükselir. Bu pozitif enerji artışı çiftlerin fiziksel ilişkilerinin kalıcı bir şekilde bozulmadığına dair bir işarettir. Hatta cinsel yaşam bu süreçte çiftler için oldukça keyifli bir hal alır. Bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissetmeye başlamanız, hamileliğe iyice alıştığınız bu dönemde, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu anların tadını çıkarın. Son haftalar sizi fiziksel ve ruhsal olarak zorlayacak dönemdir.

Bebeğiniz… Kafa kemikleri, omurgası, kol ve bacak kemikleri oldukça kuvvetlenmiştir. Akciğer ve sindirim sitemi gelişmeye başlar. Cinsel organları tamamen gelişmiştir. Göz kapakları genelde kapalıdır ancak gözlerini sağa sola hareket ettirir. Dış kulakları biçim almıştır ve bu haftalarda yüksek seslere verdiği tepki nedeni ile duyma duyusunun da geliştiği bilinmektedir. Dokunmaya karşı da duyarlıdır; eşiniz karnınıza elini koyduğunda babasının dokunuşlarına bir süre sonra tepki vermeye başlar. Aminiyotik sıvıdan birkaç yudum içerek yutkunabilir. Karnınızda bebeğin ilk nefes hareketleri olan hıçkırıkları da başlamıştır. Artık bebeğiniz dış dünyaya hazırlanma hızını arttırdı.

 21. haftanın sonunda yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve 450 gr. ağırlığındadır.

Detaylı Ultrason… 20. haftadan itibaren bir Perinatoloji(Riskli Gebelik Uzmanı) uzmanına görünüp detaylı ultrason taraması yaptırmalısınız. Bu detaylı taramada yapılan ölçümler bebeğinizin tarihlere oranla doğru boyutlarda olup olmadığının belirlenmesini ve gelişiminin olması gerekenle karşılaştırılmasını sağlar. Beyin, omurga, kollar ve bacaklar, tüm iç organlarının detaylı incelemesi de bu süreçte yapılır.

 

 *İlgili bilgiler Prof.Dr. İbrahim Bildirici danışmanlığında hazırlanmıştır.

Check Also

26-30. Haftalar

Bedeniniz… Bebeğinizin büyümesinden kaynaklı iç organlarınız da sıkışmaya başladı. Bu da sizi; zaman zaman kaburgalarınızda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.