Haberler

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik başlı başına karmaşık bir süreç. Hiç bilmediğimiz bu sürecin içerisine birden daldığınızda ve özellikle ilk gebeliğiniz ise binlerce farklı görüşün olduğu bir ortamda bulursunuz kendinizi. Gerek yakınlarımız, gerekse internet ortamında yer alan kirli bilgiler kafamızı daha çok karıştırıp, bizi endişeler ile dolu bir ortama sürükler.

Kursuma katılan anne adaylarına her zaman altını çizerek belirtiyorum; kulaklarını tıkamaları gerektiğini. Gebeliğinizin seyri, bebeğinizin ve sizin sağlığınız ile ilgili bilgileri öncelikle doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Sonrasında, özellikle gebeliğinizin 27. Haftalarından sonra mutlaka kendinizi doğru bilgiler ile donatacağınız, Hamilelik-Bebek Bakımı hakkında profesyonel bilgilerin aktarıldığı bir kursa gitmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Bu ara kursuma katılan anne adaylarından en çok aldığımı sorulardan biri ise gebelik haftasını ay hesabına çevirilmesi hakkında.

Hamile bayanların çoğu gebelik haftasını hesapladığı halde veya doktoru haftasını söylediği halde “kaç aylık” olduğunu merak etmektedir. Kaç aylık gebeyim? Kaç ay bitti? Kaçıncı aya girdim? Aslında bu haftalar ve aylar arasındaki uyumsuzluk ve karışıklık 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanıyor. 1 ay 4 hafta 3 gün sürüyor yaklaşık.  Gebelikte asıl önemli olan olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Gebelik süreci 40 haftadır. Bu konuda kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyle hesaplayabilirsiniz:

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 haftalar bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.

(Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
40 hafta bittiğinde : 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

Gebelikte hafta hesabı yapılırken; son adetinizin ilk günü başlangıç olarak hesaplanır. Bu tabloya uygun olarak gebelik hafta-ayınızı hesaplarsanız, kafa karışıklığı yaşamazsınız. Tekrar belirtmekte fayda var ki hangi ay bitti hangi aya girdim gibi sorularla kafa karışıklığı yaşamanıza gerek yoktur, önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Çünkü gebelikte her şey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır. Örneğin, 2’li tarama testinin gebeliğin 12-14. Haftalarında yapılması gerekir.

Gebelik toplam 40 haftadır. Doğumların çoğu 38-40 hafta arasında gerçekleşir. Bazen günü geçenlerde 41 haftada doğum gerçekleşir.

Sağlıkla gerçireceğiniz, mutlu bir gebeliğiniz olması dileklerimle…

 

Sevgiyle ve hoşcakalın…

 

Ayşe Öner

 

Check Also

21-26. Haftalar

Bedeniniz… Kilo alım hızınıza dikkat. Hamilelikte alınan kiloların önemli bir kısmı anne adayına miras olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.