Haberler

13-17. Haftalar

Fotolia_35009308_M_04Bedeniniz…  Artık karnınızın daha da belirginleştiğini fark edebilirsiniz. İçte oluşan gelişim, bebeğinizin büyümesi ile dışa doğru dönmeye başlamıştır.  Sizi yeni görenler karnınıza şüphe ile bakmaya başlayacaklardır. Cildinizde renk değişimleri bu haftalarla birlikte daha da belirginleşmeye başlayacaktır. Östrojen hormonunun vücutta fazla olması, melanosit adı verilen hücreleri tetikleyerek, cildi koyulaştıran pigment üretimine neden olmaktadır. Karın ortasından inen “siyah çizgi” olarak tanımlanan pigmentasyon çizgisi de bu süreçte oluşmaya başlar. Bazı kadınlarda bu hiç görülmeyebilir.

Nasıl hissedersiniz? Bu haftalarda artık hamileliğinizin yarı dönemine yaklaşmaktasınız ve bebeğinize daha çok alışmışsınızdır. Artık o hamileliğin ilk dönemlerinde yaşadığınız sıkıntılar bu dönemde artık neredeyse yok olmuştur. Bu haftalarda farklı bir sıkıntı olarak; vücudunuzdaki fazla kan akışı nedeni ile diş-burun kanamaları, burun tıkanıklıkları sizi rahatsız edebilir. Aşırı sıcak ve kuru ortamlardan uzak durup; bulunduğunuz ortamı hafif nemlendirerek bu durumu biraz da olsa hafifletebilirsiniz.

Bebeğiniz… Bebeğinizin gövdesi ile başı artık daha orantılı görünmeye başlar. Bebeğin büyümesi ile birlikte aynı zamanda rahminiz ve plasenta da büyümeyi sürdürür. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı da yaklaşık 200-250 ml. ulaşmıştır. Amniyotik sıvı bebeğinizin güvenliği, kas gelişimi ve akciğer gelişimi için oldukça önemlidir. Çoğunlukla 16. haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu hareketler daha çok kelebek kanadı çırpıntısı gibi duyumlar şeklinde algılanabilir. Ayrıca bu ay bebeğinizin saçları da çıkmaya başlar, ama bu süreçten sonra anne adayında olan mide yanması ve bulantısının bununla pek ilgisi yoktur.

 

17. haftanın sonunda yaklaşık 12 cm uzunluğunda ve 120 gr. ağırlığındadır.

 Öneri… Nefes egzersizlerine ve doğum/bebek paketli kurslarımıza 16. haftadan itibaren başlayabilirsiniz.                                                                     Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

*İlgili bilgiler Prof.Dr. İbrahim Bildirici danışmanlığında hazırlanmıştır.

Check Also

26-30. Haftalar

Bedeniniz… Bebeğinizin büyümesinden kaynaklı iç organlarınız da sıkışmaya başladı. Bu da sizi; zaman zaman kaburgalarınızda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.