Haberler

Neden Kursa Gitmeliyim?

Siz, size de çok yabancı olan bir sürecin içine girdiğinizi ancak doğumda ve  doğumdan sonra anlıyorsunuz. Oysa o kadar önemli ki bu süreçle önceden tanışmak, tanımak, başınıza neler gelebileceğini bilmek… Özellikle anneler doğum sonrası depresyonu (altında yatan tıbbi herhangi başka bir durum yoksa) ne yapacaklarını; bebeği ve kendi ile ilgili karşılaştıkları sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmedikleri için yaşıyorlar. Bunu nereden mi biliyoruz? Tabii ki de tecrübelerimizden. Kursumuza katılan anneler ve babalar, gördükleri faydaları bizimle paylaştıkça, kursumuza katılmayan ama katılmayı düşünmüş anneler telefon ve mailleri ile pişmanlıklarını ilettiklerinde bir kez daha bu işin ne kadar önemli olduğunu hatırlıyoruz. Oysa ki; bebeğin eşyalarının hazırlanmasında, odasının yapım aşamasında, hastane odamızı ve süslemeleri planlarken bütçelerimizi belirliyor ama asıl önemli olan iş; annelik sanatının püf noktalarını öğrenmeye gelince es geçiyoruz. Ama inanın doğumda ve doğumdan sonra yaşadıklarımıza hazırlıklı olmak bizi çok daha güçlü kılıyor.

  • Doğumda nasıl doğru nefes alırız?
  • Bebeğimizi nasıl emzirmeliyiz?
  • İlk banyosu nasıl olmalı, bebeğimizi nasıl doğru yıkarız?
  • Acil durumlarda ilk yardım teknikleri neler?

Eğer şu anda hamile iseniz ve yukarıdaki sorularımızın cevapları net olarak beyninizde canlanmıyorsa; doğrusunu, profesyonellerden öğrenmek için mutlaka bir desteğe ihtiyacınız var.

Unutmayın; sadece doğru emzirme tekniğini bilmek ve karşılaşılan durumlarda doğru ipuçlarını uygulamak bebeğinizi çok uzun süre emzirmenizi sağlıyor. Anne sütünün önemi tartışılmaz. Ama eğer karşılaşılan ilk sorunda yanlış bir uygulama yapmanız,  nasıl hareket edeceğinizi bilmediğinizden dolayı sizi emzirmeyi sonlandırmaya kadar götürebiliyor.

Kursumuza gelen anne adaylarının %70’i sezaryen planı ile kursumuza başlıyor. Çünkü normal doğum korkusu onları bu düşünceye itiyor. Ama kursta öğrendikleri normal doğum ile ilgili bilgiler fikirlerini oldukça değiştiriyor ve %50’si fikrini değiştirip normal doğum yapıyor. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor. Unutmayın korkularımızı sadece biz kafamızda etraftan duyduğumuz kötü doğum hikayeleri ile şekillendiriyoruz. Oysa işin doğrusu başka!

Siz onu bunu bırakın, okuduklarınızı arkanıza yaslanıp bir kez daha düşünün ve kurs programımıza bir göz atın ya da bizi arayın 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir