Haberler

Ayşe Öner

AU3A0534Ayşe Öner 1974-1975 döneminde Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümün den mezun olduktan sonra, uzun seneler çeşitli hastanelerin  Kadın Doğum ve Yeni Doğan  bölümlerinde sorumlu hemşire olarak görev yapmıştır. Kadınların bu zor ve ağrılı doğum deneyimleri yaşamalarını, doğum sonrası süreçte ise bebek bakımında kaygılı dönemler geçirdiklerini gözlemlemiş ve hamilelik, doğum ve bebekle yaşamın ilk günlerinde ki sürece destek olmak amacıyla araştırma çalışmalarına başlamıştır. İleri ülkelerde doğum öncesi ante-natal sınıf çalışmalarını izlemiş, seminerlere katılmış, konu ile ilgili birikimlerini ilk kez 1988 yılında İnternational Hospital de hastane ve Kadın Doğum Bölümünün de desteği ile doğum öncesi kurs çalışmalarını başlatarak, 3 yıl boyunca sürdürmüştür.

1991 yılında Türkiye de ilk kez kurulan Hamile Eğitim Merkezin de 1997 yılına kadar anne ve baba adaylarına doğum öncesi rehberlik etmeyi sürdürmüş, 1997 den bu yana da kendi adı altında kuruluş yaptığı “Ayşe Öner Hamile Rehberlik Hizmetleri” de çalışmalarını sürdürmektedir. ”İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı” nın düzenlediği halka açık seminerde gönüllü çalışmış, yine vakıf adına Türkiye de ilk kez “Hamilelik de Nefes ve Fiziksel Egzersizler” konulu bir video kaset hazırlamıştır. Sponsorlar işbirliği ile İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapmış olduğu seminerleri 9 yıldır sistemli ve başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Uzun yıllara yayılan çalışmalarıyla yoğrulan bilgi ve tecrübeler, derslerinde ve devam eden seminer programlarında  Ayşe Öner tarafından çoşkulu, kendine özgün tarzıyla ve anlaşılır bir üslupta verilmektedir. Hamilelik, doğum, doğum sonrası ve yeni doğan bakımına gerçekçi, empatik ve sevgi dolu yaklaşımı bu programın en önemli farkıdır. “İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meslek Edinme Eğitimleri” (İSMEK) de dönem dönem, meslektaşı hemşireler, ebelere ve meslek edinen kursiyerlere Bebek Bakımı eğitimleri vermektedir. 2010 yılında Ankara Tusdata Eğitim Kurumundan “İlk Yardım Eğitici Eğitmenliği” sertifikası alarak eğitimlerinde bebek ve çocuk ilk yardımı gibi çok önemli konularda ebeveynleri eğitmektir. 2012 yılında “Birthlight Perinatal Yoga Eğitmenliği” sertifikası programına katılmıştır.

9 yıl önce yazdığı ve 10. baskısı yapılan ”Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı” ise hamilelerin, annelerin, babaların hatta anneanne, babaanne ve bebek bakımına yardım edenlerin başucu kitabı haline gelmiştir.

Ayşe Öner bir hemşiredir, yaşamının misyonu ise, doğum öncesi anne ve baba adaylarına aile olmaya adım attıkları bu çok önemli süreç de bilinçlenmelerine yardımcı olabilmektir.

Tabi ki asıl önemli olan ise çocuğun ve çocukluğun bu resimde ki yeridir. Yaşamı devam ettiren ve  geleceğimizi oluşturan ona şekil veren çocuklarımız, bunu hepimiz biliyoruz.

Gelecek çocuklarımızın hayallerinde saklıdır. Merakları, keşifleri, coşkuları, yetenek ve zekaları, ya da onlara verdiğimiz üzüntü, baskı, şartlanmalar, korkular, kalıplar ve mutsuzluklar ile çocuklarımız geleceği şekillendirir. Ve anne baba olmanın önemini gerçekten anlamayı başarabildiğimiz zaman,  seçimimizi de  yapabiliyoruz. Her bebek sınırsız potansiyeli ile yeryüzüne doğar onu keşfederek, sevgiyle, şefkatle, özen ve anlayışla işlersek geleceğe, dünyaya, ülkemize ve yolumuza aydınlık  katar.

 Ayşe Öner’in tüm yazıları için tıklayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir