Haberler

Doğum Sonrası Bebeği Emzirmeyi Neler Etkileyebilir ?

Doğumda yaşananlar ve istemediğiniz şeyler başınıza gelmişse ve doğumunuz umduğunuz gibi olmamışsa bile şunu hiç unutmayın bu sizin doğum hikayenizdir. Ve tüm annelerin doğum hikayesi zor veya kolay veya sezaryenle çocuğunuzla olan hayatınızın başlangıcı olduğu için çok değerlidir.

Bir çok bebek doğumdan sonraki günlerde memeyi kavramakta zorluk yaşayabilir ama bu durumun geçici olduğunu bilin, panik yapmadan, hayal kırıklığı yaşamadan sabırla göğsünüzü pompa ile uyararak, ellerinizi kullanıp, masaj yaparak çıkan sütünüzü az miktarda bile olsa bebeğinize kaşıkla vermeyi deneyin, biliyorsunuz ilk bir kaç gün bebeğin sadece kiraz büyüklüğünde midesi vardır ve cilt altında da onu üç gün boyunca destekleyecek sıvı rezervi bulunmaktadır.

Mesela epidural ile normal doğum yaptınız verilen bazı ilaçlar plasenta ile bebeğe geçer doğum sonrası bebeğinizin göğsü bulma, kavrama ve verimli şekilde emme yeteneğini etkileyebilir. Epiduralin ne kadar süre kaldığı,içindeki ilaçlara bağlı olarak da bu durum bir kaç günden bir kaç haftaya kadar sürebilir.Hatta epidural için verilen fazla miktarda sıvı bebeğin ödemini arttırıp ilk üç gün içinde çok kilo vermiş algısına da neden olur ve fazla miktarda sıvı sizin göğüs uçlarınızda ödeme, şekil bozukluğuna yol açıp, bebeğin meme ucunu yakalamasını zorlaştırır. Bazen de zor bir doğumun ardından bebeğinizle birlikte olmak bile içinizden gelmeyebilir.Bu çok doğal bir duygu ve bir çok kadın da böyle hissedebiliyor suçluluk duymayın ama bir hafta boyunca ve yirmidört saat onu yanınızdan ayırmayın böylece birlikte olmanın getirdiği alışkanlıkla bedenleriniz birbirini tanıyacaktır. Yavaş yavaş ona nasıl aşık olduğunuzu göreceksiniz. Böylece ten tene temas ederek, onu okşayarak, koklayarak, emzirerek anne olmanın zevkine varacaksınız.

Emzirme ile ilgili bilgilenin, buna hamileyken hazırlanın. Göğüslerinizi ve içinde bebeğiniz için oluşan hayat iksirini hissedin. Çıkabilecek olumsuz durumlarla başedebilecek enerjiyi de koyun kalbinize. Hemen pes edip, kolay yola kaçmayın; yardım alın, ısrarcı olun. Hastanedeki bebek hemşireleri veya ulaşabildiğiniz bir emzirme danışmanı ile sorun çözümlenebilir ve emzirmede başarı şansınız artar. Bu emzirme danışmanının maliyeti inanın mamadan çok daha düşük olcaktır.Ancak hiç imkanınız yoksa bebeğini emzirmiş bir arkadaş, akrabanız da size yardımcı olup, emzirme konusunda büyük destek sağlayabilir.

Sevgilerimle,

Check Also

Emzirme

Emzirme en eski ve kadim besleme şekli olup, bebeğiniz için türüne özel, vücudunuz tarafından bebeğinizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir