Haberler

YENİDOĞAN BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ

Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni çok değişken olabilir ancak her ebeveyn er geç kendi bebeği için en doğru düzeni bulur. Erken uyku eğitimiyle bebeğinizin temel uyku rutinini sağlayın. Bu şekilde bebeğiniz büyüdüğünde gece boyunca sorunsuz bir şekilde uyumasını sağlar. Siz anlamadan o küçük esnemeler derin uykulara dönüşsün.

Yenidoğan (0-3 ay)
Normal uyku düzeni: Başlangıçta, gündüz uykusu değişkendir – yenidoğanlar belirli bir zamanlamaya göre uyumazlar ve gece ile gündüz arasında çok az farklılık vardır. (Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre günde yaklaşık 16-17 saat uyurlar.)

Sleeping Through the Night kitabının yazarı ve Philadelphia Çocuk Hastanesinde Uyku Merkezi Müdür Yardımcısı ve Çocuk Uyku Konseyi danışma kurulu başkanı Dr. Jodi A. Mindell’e göre, 8-12 hafta içerisinde çocuğunuz gündüzleri tahmin edilebilir saatlerde uyanıp geceleri tahmin edilebilir saatlerde uyumaya başladığında nihayet belirli bir düzen görmeye başlarsınız. Bu noktada bebeğiniz yaklaşık 1,5-2 saat kadar uyanık kaldıktan sonra uykuya tekrar hazır olacaktır. 4 ay sonunda bir uyku kalıbı gözlemleyemezseniz endişelenmeyin; bazı bebekler için biraz daha uzun zaman alabilir.

Uyku düzeni nasıl belirlenir? Bebeğinizin uyumaya hazır olup olmadığına dair işaretleri gözlemleyin – huysuzluk, göz çevresindeki kızarıklık, boşluğa bakma veya kulağını çekme. Elbette, bebeğinizin gündüz uykusuna hazır olmasına yardımcı olabilirsiniz. “Belirli bir rutin, bebeğinizin ne zaman sakinleşip uyuması gerektiğini bilmesini sağlayacaktır,” diyor Dr. Mindell. Perdeleri kapatmak, kitap okumak, ninni söylemek, sakinleştirici bir ses tonuyla konuşmak veya gece rutininizin kısa bir versiyonu gibi.

Dönence ve projektörler ise bebeğinize huzurlu bir ortam sunmak ve sağlıklı bir uyku rutini oluşturmak için size  yardımcı olacak.

Huzurlu bir an…

Kendinizi ve bebeğinizi en çok yatıştıran sesi bulun. Birkaç dakika yanında durun, bebeğinizi uykuya dalarken izlemek sizin için de huzurlu bir an olabilir.

Dönenceler ve oyun

Ne görüyorsun?

Bebeğinizin bakış açısından dönenceye bakmayı deneyin. Bir süre sonra  konumunu değiştirin veya yeni bir açı kazandırmak için bebeğinizin konumunu değiştirin.

Bağlantı kurun.

Baştan beri, bebeğiniz sesinizi dinleyecek ve cevap verecektir. Dönencedeki oyuncakları gösterirken de bu bağlantınızı kullanın; ona renkleri, hareketleri ve karakterleri anlatın.

Neden dönence almalıyım?

Yavaş yavaş dönen sevimli oyuncaklar, canlı renkler, dinlendiren müzikler bebeğinizi rahatlatır ve duyularını harekete geçirir. Bebeğinize uyku rutini oluşturmak için ihtiyacınız olan her şey Fisher-Price dönenceleri ve projektörlerinde.

Ürün Özellikleri

Bebeğinizi parıldayan yıldızlar altında uyutmak istemez misiniz? Bu projektörlü dönence; bebeğinizi sakinleştirici görüntüler, yıldızlara benzeyen ışıklar, müzikler, anne karnı sesleri ve doğa sesleriyle sararak uykuya hazırlar. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, dönenceyi masa üstünde kullanabilirsiniz. Bu dönence ile düzenli uyku alışkanlığı kazanmasına yardımcı olursunuz. Üstelik hareket halinde bebeğinizi eğlendirmek için bebek arabasına da bağlayabilirsiniz. Herkese tatlı rüyalar!

  • Bu müzikli ve projektörlü beşik dönencesini doğumdan itibaren beşinci aya kadar kullanabilirsiniz.
  • Yukarı bak! Yıldızlı ışık gösterisi tavana ve duvarlara yansır
  • En çok neyi seviyor? Üç ses moduyla bu dönencenin toplamda 30 dakika süren ninni, anne karnı sesleri ve sakinleştirici doğa sesleri koleksiyonu bulunur
  • Üç adet yumuşak ve sevimli kelebek ayıcıklar bebeğinizi sakinleştirir, rahatlatır ve eğlendirir
  • Uzaktan kumandayla dönence hareketini, yıldızlı ışık gösterisini ve 30 dakika süren sesleri baştan başlatabilirsiniz
  • Bu ürünü bebeğiniz 1-3 yaş aralığındayken masa üstünde projektör olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bebek arabanızın kubbesine takarak yanınızda istediğiniz yere götürebilirsiniz.

 

Check Also

0-6 Ay Uyku Düzeni

 Bebek bekleyen ebeveyn adaylarının belki de en çok endişelendiği konudur uykusuzluk. Bir daha ne zaman …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir