Haberler

Ten Tene Temas ve Probiyotikler

Merhaba sevgili anneler ve anne adayları;

Doğum sonrası ten tene temasın önemini eğitimlerimde ve paylaştığım yazılarımda hep altını çizerek belirtirim. Bu beraberlik hem anne bebek bağını güçlendirecek, emzirmeye doğru başlangıç yapmanızı ve emzirmede yol almanızı kolaylaştıracak; hem de sizin vücudunuzdaki dost bakterilerin bebeğinize geçmesini sağlayacaktır. Doğumunuz normal veya sezaryen bile olsa bu talebinizi doktorunuzla konuşup, hastaneye giderken de yine taleplerinizi ve haklarınızı gözetmenizi sağlayan yazılı bir istek formu ile bebeğinizle ilk ten tene buluşmayı siz veya eşinizle yapması konusunda ne kadar duyarlı olduğunuzu belirtmelisiniz. Bu bebeğe ve ailesine tanınan en önemli haktır, almayı unutmayınız…

Günümüzde bu bakteri florası mikrobiyota olarak tanımlanıyor, büyük kısmı da bağırsaklarımızda yer alıyor. Dünyamıza yeni doğmuş bebekler annenin rahim evinden steril (içinde hastalık yapan ve yapmayan mikroorganizmaların bulunmadığı) amniyotik sıvı içinden dünyaya gelirken, vajinal yol ile doğum gerçekleşmiş ise vajinal sekresyon ile bulaşıp hatta bir miktarda yutarak hem ciltleri hem de iç mukoza (ağız içi ve iç organları kaplayan doku) üzerinde koruyucu dost bakterilerin oluşumunu hızlandıracak bakteri florasının temeli atılmış oluyor. Bu sebeple bebeğin doğum sonrası yıkanmaması hatta silinmemesi önerilir.

Sezaryen doğumlarda maalesef bu olanak sağlanamıyor ve vajinal yolla doğan bebeklere kıyasla bu floranın oluşumu bir ila altı ay arasında gecikme gösterebiliyor.
Doğumdan itibaren bebeklerin bağırsaklarında bifidobakteri oluşumu çok önemlidir. Bifidobakteriler bağırsak florasının bir parçası olarak, bağırsakta yaşayan, sindirime yardımcı olan bakteri cinsidir ve bebeğin yaşamının ilk yıllarında %60-70 kadarını oluşturmaktadır. Bu miktarın düşük olması alerji, diyabet, obezite, kanser ve daha birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
Pek çoğumuzun probiyotikler hakkında fikri var, hatta benim gibi kullanıcı da olabilirsiniz.

Peki nedir probiyotik?

Mide ve bağırsak florasındaki doğal dengenin korunmasına, sindirim sisteminin sorunsuz şekilde çalışmasına yardımcı olan, sağlığı koruyan, zararlı bakterilerin gelişimini engelleyerek BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN dost bakterilerdir.

Hem sezaryen ile doğmuş hem de anne sütü almayan ve sadece mama ile beslenen bebeklerde kabızlık, ishal, huzursuzluk, kolik atakları, şiddetli gaz sancıları gibi problemler daha sıklıkla yaşanmaktadır. Çünkü bu faydalı bakterilerin eksikliği söz konusudur ve sindirim sistemini korumak, desteklemek için PROBİYOTİK kullanımı elzemdir.
Kullanacağınız probiyotik, bebeğinizin bağırsak duvarını kaplayarak sağlıklı bir sindirim sistemine dönüştürür, güçlenen bağışıklık sistemi, yukarıda sıraladığımız hastalıklara karşı direncini arttıracaktır.

Probiyotik desteğinin bebeğinizin, çocuğunuzun ve de sizin hayatınıza katacağı sağlık avantajlarını önemsiyorum bu konuda bilgi ve farkındalık sağlayacak yazı ve paylaşımlar yapmayı sürdüreceğim. Anne sütü; probiyotik ve prebiyotik içeren simbiyotik bir besin olmasına rağmen, probiyotik desteği anne sütü alan bebekler için avantajdır. Düzenli sindirim sistemini sağlayacağı için; gaz problemini rahatlatır, huzurlu, bağışıklığı güçlü, olası alerjik hastalıklara karşı korunan bir yapı geliştirir.
Peki piyasada bu kadar çok ürün varken biz neyi tercih edelim diye sorarsanız size NBL Probiotic Drop öneririm. Çünkü piyasadaki diğer muadillerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri, çift kaplama teknolojisi !
(Nedir bu çift kaplama derseniz : https://nblturkiye.com/cift-kaplama-teknolojisi/ incelemenizi tavsiye ederim.)

Çift kaplama teknolojisi sayesinde bu bakterilerin,bağırsaklara yaklaşık %100 ‘e yakını canlı olarak ulaşmaktadır. Demek oluyor ki sadece probiyotik kullanmak yetmiyor, içerisinde yer alan bakterilerin de bağırsaklara sağlıklı halde ulaşması gerekiyor.
Ayrıca D vitamini kullanımı bebek ve çocuklarda kemik gelişimi için mutlaka kullanılması gerektiğinden; NBL ailelerin konforunu da düşünerek NBL; Probiyotik D3 Drop üretmiş. İçerisinde hem D vitamini hem de Probiyotik bulunmakta.
Doktorunuza da danışarak bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz.

Sevgiler

Check Also

Bebekte Yürüme ve Erken Gelişimsel Basamaklar

Canım aileler , Bu yazıya gözünüz takıldı ise, çocuğunuzun heyecanla gelişimini izlediğiniz bir dönemdesiniz. Ah …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir