Haberler

Arı Sütünün Doğurganlık Üzerindeki Etkisi

Arı sütü nedir?

Arı sütü, arılar tarafından üretilen tamamen doğal bir üründür. Arı sütü anne sütü gibi aslında… Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşayabilmektedir. Ayrıca, kraliçe arı her gün kovana 2 bin yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar. Buradan arı sütünün etkilerini çıkarmak mümkün… Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, düzenli arı sütü tüketiminin ciltte kolajen sentezini arttırdığı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Arı Sütü & Doğurganlık

2010 yılında gerçekleştirilen bilimsel çalışmada arı sütünün infertiliteye etkisi araştırılmıştır. Erkek tavşanların yaz aylarında sıcaklık dolayısıyla strese maruz kalmaları, doğurganlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Toplam 24 tavşan üzerinde yapılan çalışmada farklı sıcaklarda uygulamalar yapılarak stres faktörü oluşturulmuş ve her hafta ağız yoluyla 200, 400, 800 mg/kg vücut ağırlığı arı sütü verilmiştir. Çalışmanın sonucunda, arı sütü uygulamasının sperm miktarını arttırdığı, sperm hareketliliğini hızlandırdığı ve infertiliteye karşı olumlu etkileri olduğu; aynı zamanda tavşanların fizyolojik durumunu iyileştirdiği ortaya koyulmuştur1.

2007 yılında gerçekleştirilen bir diğer bilimsel çalışmada arı sütünün erkeklerde infertilite üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında 83 kısır erkek hasta üzerinde arı sütü ve bal ayrı ayrı uygulanmıştır. 3 ay uygulama yapıldıktan sonra aktif sperm hareketliliğinde artış gözlemlenmiştir2.

  1. Elnagar, S.A. (2010). Royal jelly counteracts bucks “summer infertility”. Animal Reproduction Science 121: 174-180.
  2. Al-Sanafi, A.E., Mohssin, S.A. & Abdulla, S.M. Effect of Royal Jelly on male Infertility. Thi-Qar Medical Journal 1(1): 1-12.

Arı sütü, performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Arı sütünün ciltte kolajen sentezini arttırıcı etkileri olduğundan bu ürünleri cildinize sürerek haftada 2 kez maske olarak da uygulayabilir ve güzelliğinize de katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca arı sütünü balla karışım halinde yetişkinler ve çocuklar 1 tatlı kaşığı doğrudan veya ılık süt, yoğurt gibi gıdalarla birlikte tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir