Son Haberler

Anne-Bebek Yogası

ANNE-BEBEK YOGASI NEDİR?

Anne-bebek yogası klasik yoga uygulamasının bebekler için uyarlanmış halidir. Bu uygulama sadece bebeklere yapılan/yaptırılan bir şey değil, bebeklerle “beraber” yapılan bir uygulamadır. Genellikle sürekli kucakta, yatakta, mama sandalyesinde ya da araba koltuğunda sınırlanmış pozlarda kalan bebeklerin kaslarını esnetmeye ve güçlendirmeye ihtiyaçları vardır. Kendi içgüdüleri ve çabalarıyla bunu bir yere kadar yapabilirler elbette ama bir noktadan sonra yardımımıza ihtiyaç duyarlar. Unutmayın onlar çok uzun yoldan geldiler ve henüz dünyamıza alışmaya çalışıyorlar. Biz ne kadar yanlarında olup onları desteklersek, o kadar çabuk ve kolay alışacaklardır. ”İki-üç aylık küçücük bebeğimle ne yapabilirim ki evde oturmak dışında?” . ”henüz eski kiloma dönemedim, yorgunum, uykusuzum..“ gibi düşünceler geçiyor mu aklınızdan? Geçebilir tabi ki de çok normal. Her anne aynı süreçten geçiyor. Bu süreci daha kolay geçirmek için bebeğinizle yoga derslerine katılabilirsiniz .Üstelik anneler de hareket ediyor derslerde. İşte size form tutmak için minik bir fırsat. Hem de bebeğinizi bir yere bırakmak zorunda kalmayacaksınız. Çatlaklarınız varsa, onlara çare bulamıyoruz ama hiç üzülmeyin çünkü onlar sizin annelik izleriniz! Siz bir mucizeye imza attınız ve anne oldunuz. Kendinize hak ettiğiniz değeri verin ve çevrenizdekilerin de vermesini sağlayın. Ders esnasında bebeklere her şey serbest. Gaz çıkarabilirler, kaka yapabilirler, kusabilirler, uyuyabilirler, ağlayabilirler. Biz bunların hiçbirinden rahatsız olmuyoruz merak etmeyin. Ortamdan ayrılmadan, istediğiniz anda bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Hareketleri kaçırmak konusunda endişe etmenize gerek yok çünkü diğer derslerde muhakkak tekrar yapılıyor. Zaten haftada 1 saat buluşuyoruz ve bu sadece paylaşım ve öğrenme amaçlı geçirilen bir süre. Derslerde öğrendiklerinizi evde sürekli uygularsanız gerçekten fayda sağlarsınız kendiniz ve bebeğiniz için.Yoga bir şifadır. Bu şifadan faydalanmak size ve bebeğinize çok iyi gelecektir. Derslerimiz, fiziksel aktivitelerin yanı sıra şarkılar, tekerlemeler ve mantralar eşliğinde gerçekleşerek sizlere eğlenceli bir ortam sunar. Bir araya geldiğimizde sosyalleşme imkanı bulup ve kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede yeni yöntemler öğrenip, değişik bebek-araç gereçleri ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve hepsinden önemlisi bu muhteşem ve zorlu tecrübeyi yaşarken yalnız olmadığınızı fark edersiniz. Haydi gelin! Kendinize ve bebeğinize bir hediye verin!

UE5A5546

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi aylardaki bebekler derslere katılabilir?

6 haftalıktan itibaren katılım başlayabilir. İlk başlangıç 3,4,5. aylarda da olabilir. Ne kadar erken başlanırsa o kadar fayda sağlanır. Bebek çok hareketli hale gelip emeklemek ya da yürümek suretiyle kaçmaya başlayıncaya, hareketleri yapmaktan sıkılıncaya kadar katılım devam edebilir. 1 yaşına kadar derslere devam eden öğrencilerimiz de oldu.

Ne kadar süre derslere devam etmek gerekir?

En az 5 ders katılmanızı öneriyoruz. Ne kadar çok devam ederseniz o kadar faydalı olur.

Devam mecburiyeti var mi? Ders kaçırınca hakkımız yanıyor mu?

Genelde mecburiyet yok. Ders kaçırdığınızda hakkınız yanmıyor ama kurslara devamlılık çok önemli. Bebekler zamanla daha çok alışıyor, öğreniyor ve uyum sağlıyor. Aralarda kopukluk olunca ortamı unutabiliyorlar.

Evde ne zaman ve ne kadar süreyle pratik yapmalıyız?

Bebeğiniz için en uygun zamanı siz belirleyebilirsiniz. Bazı bebekler sabah, bazıları akşam seanslarından hoşlanabilir. Önemli olan yoga yapacağınız zaman bebeğinizin aç ya da uykusuz olmaması. Keyifsiz ve ağlayan bir profille karşı karşıyaysanız muhakkak daha uygun bir zamanı bekleyin. Bebeğiniz bazı hareketleri yapmak istemeyebilir, asla zorlamayınız. Mümkünse her gün en az 15.dk pratik yapabilirsiniz. Süreyi masajla birleştirerek 1 saate kadar uzatabilirsiniz. Her gün yapamazsanız da  haftada 3-4 gün yeterli olacaktır.

Özel ders almak istersek ne yapmalıyız?

Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Evinizde ya da bir merkezde özel ders alabilirsiniz. Ama grup dersleri  daha eğlenceli oluyor.

ANNE-BEBEK YOGASININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Vücudu fiziksel olarak güçlendirir.
 • Sindirimi kolaylaştırarak gazlı ve kolik bebeklere şifa verir..
 • Vücut sistemleri arasındaki denge ve uyumu sağlar.
 • Bebeklerin refkleslerden bilinçli hareketlere geçmelerine yardımcı olur.
 • Tüm duyu organlarını uyarır.
 • Bebekleri sakinleştirir ve uyku düzenlerinin gelişmesine destek olur.
 • Bebek ve ebeveyn arasındaki bağın kurulmasına yardım eder ve iletişimi arttırır.
 • Bebeği güvenli taşıma konusunda ebeveyni bilgilendirir.
 • Dokunsal uyarılmalarla bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Bebekleri becerilerini arttırarak karşılaşacakları zorluklarla baş edebilmelerini sağlar.
 • Hem anneler, hem bebekler için çok eğlencelidir.
 • Her bebeğin özgür bir bireye dönüşmesinin kutlamasıdır!

 

2 yorum

 1. Kurs ücretleriniz hakkinda bilgi alabilir miyiz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir