Haberler

Cocuklarimizla neden muzeye gitmeliyiz?

 

Bebeklikten itibaren önce kendimiz sonra da büyüttüklerimiz için sık sık müzelerin yolunu tutalım , bizlere sağladığı o zengin ortamı sonuna kadar gelişmek ve hayattan keyif almak için kullanalım, niçin mi?

Müzeler insanlık tarihinin en değerli eserlerinin yer aldığı güvenli, temiz, bilgi ve değer dolu özel mekanlar. Ben, kızım Asya’yla düzenli olarak müze ziyaretleri yapıyor, bunları hem hadianne isimli instagram sayfamda hem farklı basın kuruluşlarında, ebeveynlere ilham vermek için paylaşıyorum…

Sanılanın aksine eğlenceli ve rafine mekanlardır Müzeler.

Müzeler eğlencelidir çünkü, elele ,gözgöze, sohbet ve keşif dolu bir zaman dilimini orada olduğunuz zamanlar kesintisiz bir biçimde yaşarsınız.

Rafinedir çünkü çocuğun eğlence kriterlerini yükseltmeyip ,onun kendi dünyasıyla, bağımsız bir alanda yaşamasına imkan verir..

Çocuklar müzelerde tüketim dünyasında olduğu gibi, bir eğlence unsuruna bağımlı olmaksızın , kendiliğinden bir keyif yolculuğuna çıkıyorlar, gözlemlediğim şu ki bu da çocuğa müthiş bir bağımsızlık kazandırıyor..

Elbette içinde bulunduğumuz zamanın ve şartların bir parçasıyız fakat bu yolculuğu sürerken çocuğumuza ve bize değer katabilecek ensturmanları büyük oranda seçmek de bizim ellerimizde.

Örneğin iki hafta da bir müze , galeri ve ya tarihi eser ziyaretleri yapmak pekala mümkün olamaz mı, ne dersiniz?

 

Müzenin faydaları satırlara kesinlikle sığamaz ama bir kaçını paylaşmak isterim;

-Çocuklar müzelerde hem ait oldukları kültürü hem de başka zamanlara ve toplumlara ait kültürleri öğrenirler. Bu durum çocuğun gerçek bir ‘dünyalı’ olmasına hizmet eder.

-Yaşamı tüm boyutlarıyla kavrayıp, başka süreçlerin, biçimlerin, inançların, yiyeceklerin, iklimlerin, yani herşeyin sadece gördüğünden ibaret olmadığıyla tanışır. Yani değişimin, farklılaşmanın ve başkalığın kaçınılmaz ve normal olduğunu kavrar ve bu durum çocuğu zenginleştirir.

-Tüketim odaklı olmak yerine değer odaklı düşünmeye teşvik eder.

-Hem milli hem evrensel değerleri öğrenir.

-Müzeler, çocuklara derya deniz bir öğrenme ortamı içerisinde farklı biçimlerde öğretici bir ortam sağlayarak, özgürlük ve özgünlük katar.

-Çocuklara kurallara uymayı, saygılı olmayı öğretir.

-Ebeveynle çocuk arasındaki ilişkinin niteliğini artırır

-Eğlencelidir.

-Ekonomik bir aktivitedir.

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun tüm fiziki ihtaçları giderildikten sonra kısa bir müze ziyareti yapmanızı, müzede bir şey öğretmeye çalışmadan; onun konuşmasını, hayal kurmasını ve mekanda mutlu olmasını sağlamanızı tüm coşkumla tavsiye ediyorum.

Hadi Anne!

Derya Topçu

@hadianne

Check Also

Bahar’ın İkinci Hamilelik Duyguları

Evlat sahibi olmak, içinizde büyüyen bir mucizenin en yakın tanığı olarak, kendinizin ne kadar  özel olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir