Haberler

Bebek Odası Hazırlığı

Bebek Odası hazırlığı… Ah ne meşakkatli, verilmesi en zor kararlardan biridir o bilmez miyim? Ben neler yaşadım, düşündüm de mevcut kullandığım odayı alıp pişman oldum size anlatsam bu olaydan hemen vazgeçer ve ben bir ömür yatağımı çocuğumla paylaşırım dersiniz. 🙂 İşte ben de bu pişmanlıklarım diğer annelere ders olsun, onlar benim yaptığım hatalara düşmesin ve uzun yıllar kullanabilecekleri önce bebek odası sonra dönüşebilen çocuk odalarına sahip olsun ve bir ömür evlatları ile birlikte mutlu olsunlar istedim… Evde atıl olarak kalan, atılmaya kıyılamayan ama amaçsız boş duran ve tonla para ödenmiş mobilyalar olmasın evlerinizde.

Hamileliğinizin 6. Ayından itibaren oda hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye başlamak için ideal zaman olarak düşünebilirsiniz. Ben sizi dükkan dükkan gezmeye gerek bırakmayacak bir Dedektiflik çalışması yaptım ve size çocuk odalarında ne neden önemlidir ve çözüm alternatifleri neler olabilir konusunda harika bir yazı hazırladım. Bu titiz dedektifliğim sonucunda  çocuk odalarında bence tek doğru adres olan Bedrooms ile tanıştırmak isterim sizleri.

Düşünün bebeğinize oda hazırlayacaksınız. Bu oda; duvarından halısına, tekstilinden boyasına kadar hem çok sağlıklı hem çok modern olacak, hem her parçası kullanışlı, dönüşümlü olacak, hem 0-12 yaş arası kullanılabilen modern bir görünümü olacak hem de sahibi dünya tatlısı, bu işe yıllarını veren ve işine çocuğu gibi titizlenen bir bayan olacak. Ben sizleri Bedrooms ve sahibi Arzu Elkatip ile sizleri tanıştırmaktan mutluluk duyarım.

BedRooms mobilya konusunda; İtalya’da 50 yılı aşkın süredir sadece bebek ve çocuk mobilyaları üreten, konusunda uzmanlaşmış bir firma olan MarianiPlus ürünlerini ithal ediyor. MarianiPlus’un Cometa adında modüler sistemde çok özel bir bebek odası serisi bulunmakta. Çok farklı ve güzel tasarımlarının yanı sıra farkı Avrupa Birliği’nden çocuk odalarında güvenlik sertifikası almış ilk ve halen tek firma olmalarıdır. Bu da özellikle biz anneler için oldukça önemli bir konu; ürünlerin %100 sağlıklı ve güvenli olması. Çocuğunuzun odasında bulunan her ürünün sağlık koşulları göz önünde bulundurularak hazırlanması oldukça önemli. Düşünsenize çocuğunuz hep bebek kalmayacak. Önce bütün mobilyaları yalayacak, ağzına sokacak, biraz ayaklanamaya başlayınca yataktan sarkmaya çalışacak, çekmecelerle parmakları büyük sınavlardan geçecek. Hal böyle olunca mobilya alırken iki kez düşünmeniz gerekiyor.

Burada size uzun uzadıya sertifikalarından, dayanıklılığından, modern görünümlü olmasından tutun da bir sürü özelliğine kadar sayfalarca yazı hazırlayabilirim ama önemli olan ne biliyor musunuz :

Bebek Karyolası ;

Bebek Karyolası

Bir kere özellikle ilk dönemlerde aynı odada kaldığınızda bebeğinizi her konumdan rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bir karyola olması oldukça önemli. İşte bu noktada bu bebek yataklarının kenarlarının (Avrupa topluluğundan sertifika alınırken bebek yataklarında şart konulmuş) sağlam, esnek, nefes alabilen, sağlıklı yumuşak file yan korumalardan oluşuyor olması neden tercih etmeliyim kısmında +1 öne geçiriyor.Peki bunun bana başka ne faydası olacak derseniz :

  1. Her iki tarafının file şeklinde olması bebeğinizin havadar bir ortamda uyumasını ve sağlıklı nefes almasını sağlıyor.
  2. Size bebeğinizle birlikte özellikle emzirme dönemlerinde; yatağın her iki yanında olan inme kalkma mekanizmasından dolayı yan yana vakit geçirmenize olanak tanıyor.
  3. Elleri kolları hareketlenmeye başlayan ve istemsiz olarak heyecanlanıp çırpınan bebeğinizin kollarının korkuluklara sıkışmak gibi bir derdinin olmaması da diğer önemli bir ayrıntı.
  4. Ayrıca bu sistem sağa sola dönmeye başlayan bebeğinizin uyku kalitesini de arttırarak çarpmalardan dolayı oluşabilecek uyanmaları da engellemiş oluyor. Bu önemli bir ayrıntı. Çünkü bebekler geniş, esnek ve rahat ortamları tercih ediyor uyumak için, inanın tecrübe edilmiş bir durum! Uykusuz geçen gecelerin bir süre sonra yatakla alakalı olabileceğini çözmüş olmak, zaten sinirleri yeterince yıpranmış olan annede büyük çöküntü yaratıyor ve sonra harıl harıl yeni yatak arama çalışmaları başlıyor 🙂

Emzirme Dostu

Bu bebek karyolası size yatağı ile birlikte geliyor. Ayrıca karyolanın iç kısmının da yukarı-aşağı ayına göre ayarlanabilmesi açısından oldukça avantajlı.  Yani yaşı büyüdükçe içerideki derinliği arttırıp, çocuğunuzun tırmanarak yataktan düşme riskini azaltıyorsunuz.

Kıyafet Dolabı ve Alt Değiştirme Ünitesi ;

Bebek Alt Değiştirme

Boya, cila v.b kullanılan malzemelerin anti-toxic özelliğe sahip olması önemli bir özellik. Bir süre sonra bunların amacı dışında yenmeye çalışıldığını bizzat gözlerinizle şahit olacaksınız. O günler çok uzakta değil  😉

Çekmecelerin yavaş kapanan Ferrari mekanizmalar kullanılması ve tekerleklerinde stop özelliğinin olması da ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlardan.

Kıyafet dolaplarında kapaklarda yer alan özel bir madde içeriye toz girişini engellemesi için düşünülmüş ufak ama etkili bir ayrıntı.

Uyku Seti;

Bebek Uyku Seti

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında bebekler en az 3 yaşına kadar yastık ve yorgan kullanamazlar.  Bu yüzden uyku setleri almak gereksizdir. 3-4 lastikli çarşaf ve 2 de yatak koruyucu yeterlidir.  BedRooms tarafından üretilen bu ürünler %100 pamuklu kumaştan ve İspanyol malı dayanıklı ve sağlıklı ipliklerle üretilmektedir.

Halı ;

Çocuk Halısı

Bebeğinizin odasında antikansorejan ve anti alerjik özelliklere sahip bir halının olması oldukça  önemli. Çünkü bebeğiniz emeklemeye başladığında onun dikkatini çekecek ilk şeylerden biri de halı  ve yünleri. Sizi temin ederim yünlerin tadına bakmayacak bebek tanımıyorum. O yüzden BedRooms  halınızı ailenin zevkine göre %100 Yeni Zellanda yününden, el dokuması olarak istenilen desen ve  ebata, sizin zevkinize göre hazırlama şansına sahip. Yanmaz özelliğe sahip olması ve renklerinin  halıların karşılaştığı bu kadar zulme karşı ezilme ve solma yapmaması da artı avantajları.

Duvar Kağıdı ;

Bebek Odası Duvar Kağıdı

BedRooms burada da titiz davranmış ve İsveçli kağıt firması Mr.Perswall’ın,bebek odası ve çocuk odaları için tasarlanmış pano kataloglarını odasına duvar kağıdı yaptırmak isteyen ailelerin beğenisine sunmuş. Duvarlarda kullanılan bu malzemelerin nefes alabilen ve silinebilen malzemelerden olması önemli.Bir de; bebeğinizin hayal dünyasının gelişmesinde odasında farklı desen ve renklerin varlığı burada ufak bir ayrıntı. Biz burada daha sonra kendisininde istediği gibi renklendirebileceği kocaman orman çizimi desenli duvar kağıdına bayıldık.

Dönüşümlü Oda

Bu oda takımının en önemli ve bütçe dostu olan diğer bir özelliği ise hiçbir parçasının ziyan olmadan ve yenilenmeden yeni bir odaya dönüşüyor olması. Yani aldığınız alt değiştirme ünitesi ve bebek karyolası ek bir parçaya ihtiyaç duymadan modüllerin yer değiştirmesiyle 100*200cm altı çekmeceli ve sandıklı bir genç karyolası, başucu komodini  kademeli bir masa, ve tekerlekli kesondan oluşan bir genç odasına dönüşmesidir.

Evet bunlar maliyetli işler. Bütçe olarak bir tık yukarıda duruyor gibi görünse de sağlıklı olması, dayanıklılığı açısından uzun vadeye yaydığınızda amaçsız alacağınız ürünlere harcayacağınız paranın toplamda hatırı sayılır altında kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Unutmayın;Ucuz mal alacak kadar da zengin değilsiniz

Bir tek bebeğiniz için değil çocuğunuz ve çılgın gençleriniz için de farklı farklı bir sürü alternatif bulabilirsiniz BedRooms’da. Siz en iyisi daha fazlası için BedRooms’u bir ziyaret edin 😉

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.