Haberler

Bir Emzirme Danismani Ne Yapar?

Doğum sonrası emzirme ile karşılaştığınız güçlüklerde, ilk başvuru kaynağınız olacak ve acil durumlarda arayacağınız bir emzirme danışmanınız var mı?

Bu sorunun yanıtına pek çok annenin “doktorum var ya, yeterli” ya da “doğum yaptığım hastane görevlileri yardımıma koşar” yanıtını verdiğini duyar gibiyim. Elbette ki doktorlar ya da hastane görevlileri size her zaman yardım için hazırdırlar ancak onlar sizi bir emzirme danışmanı gibi evinize gelip ziyaret edemeyebilirler. Ayrıca her sağlık çalışanının emzirme danışmanlığı yapamayacağını da bilmek gerekir. Çünkü emzirme danışmanlığı, tıbbın özel bir alt dalıdır ve ayrı bir eğitim ve uzmanlık gerektirir.

Bir emzirme danışmanı dilediğiniz takdirde, size evinizde ziyaret edip, evdeki güvenli emzirme koşullarını oluşturur. 1 saatten biraz fazla süren ziyaret süresince uygulamalı eğitimlerle sizi emzirme konusunda destekler.

Emzirmeyle ilgili yaşadığınız her güçlükte size yardımcı olur ve destekler. Anne sütü azlığı/yetersizliği, aşırı süt yapımı, meme ucu ağrısı, meme başı çatlağı, meme ucu yarası/kanaması, meme kanalı tıkanıklığı, mastit, mantar, bebeğin yetersiz kilo alması, sürekli uyuyan bebek, sarılıklı bebek, mama kullanımı, memeyi red eden bebek, ilaç kullanan anneler, çalışan anneler, çoğul gebelikler ve erken doğan bebekler, biberona alışmış bebek, içe çökük ya da düz meme başı, ikiz bebek emzirmesi, büyük çocuk emerken yeni bebeğin emzirilmesi, memeden ayırma gibi herhangi bir nedenle emzirme danışmanına başvurabilirsiniz.

Herhangi bir sorun olmasa dahi, doğru emzirme pozisyonu ve tekniğinin meme ucu yarasından koruyan en önemli faktör olduğunu unutmayınız. Sadece doğruları öğrenmek için bile danışmanımızı arayabilirsiniz.

Bebeğin memeye iyi yerleşmemesi sonucunda meme başında ağrı, çatlak; anne sütünün tam boşalmaması sonucu memede gerginlik, bebeğin yeterince süt alamamasından dolayı bebeğin doymaması, memeyi reddetmesi ve kilo alamaması durumu ortaya çıkmaktadır.

Kişisel her soruyu derinlemesine emzirme danışmanı ile tartışabilirsiniz.

Babaların eğitimde bulunması her zaman istenilen bir durumdur, her baba eğitime davetlidir. Ancak ailenin kalabalık olması ve eğitimin bu ortamda yapılması istenilmeyen bir durumdur.

Bir danışmanlık; kapsamlı doğum hikayesi, temel değerlendirme ve muayene, öneri seçenekleri, kişisel plan oluşturulması ve bir telefon/whatsapp izlemini içerir. Kişisel plan siz ve ailenizin yönetebileceği şekilde birlikte oluşturulur.

Emzirme sorunlarında, daha oluşmadan sorunu önlemek en temel koruyucu yaklaşımdır. Bu nedenle doğum öncesi emzirme danışmanlığı almanız önerilir. Eğer doğum öncesi almadıysanız ve doğumdan sonra emzirme sorunu yaşıyorsanız, en erken zamanda, bebek daha küçükken danışmanlık almanız, sonuca ulaşmanızdaki en önemli faktördür.

Bebeğinize mucizevi besin kaynağı olan anne sütünden mahrum bırakmamak için, yardım aldığınız sağlık personeli ya da doktorunuzun emzirme danışmanlığı sertifikası sahibi olup olmadığını mutlaka araştırın.

Emzirme ile ilgili kitaplardan birtakım genel ve yararlı bilgiler alabilirsiniz ama kişisel güçlükler için gerçek yardım ve sürekli destek açısından bilgili bir emzirme danışmanıyla olan irtibat büyük fark yaratabilir. Bir çift uzman göz, çeşitli kaynaklardan ve geçmiş deneyimleriyle beslenerek sizi yönlendiren bir emzirme danışmanı yaşadığınız emzirme ile ilgili sorunları çözeme kavuşturabilir. Kimi zaman “annelik hüznü” diye bilinen ve lohusaların sıklıkla yaşadığı ağlama nöbetlerinde bir emzirme danışmanı, ağlayacak ve yaslanacak bir omuz sağlar. Doğru kişi bu son derece moral bozucu süreyi kısaltabilir. Ve siz de bebeğinize özel hazırlanmış doğanın mucizevi besini olan anne sütünden bebeğinizi mahrum bırakmamış olursunuz.

Emzirme konusunda ileri yardım almak için, uluslararası emzirme danışmanlığı sertifikasının şu an için ülkemizdeki sayılı sahiplerinden olan Doç.Dr. Güliz Onat sizlere yardım için her zaman hazır !

Doç. Dr. Güliz Onat

Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği
Uluslararası Emzirme Danışmanı
Pilates Eğitmeni

Iletisim: 00 90 532 246 11 36

DOÇ.DR. GÜLİZ ONAT KİMDİR?

 International Board of Certificated Lactation Consultant (IBCLC), (Uluslararası Kurul Sertifikalı Emzirme Danışmanı), süt verme dönemi ve emzirme bakımında, uygulayıcıları sertifikalandırmada, dünya çapında en güvenilir kuruluştur.  Süt verme dönemi ve emzirme bakımında en iyi standartları oluşturur ve bu standartları karşılayanlar arasında, sınavı başarıyla geçen ve belli saat emzirme danışmanlığı yapanlara dünya çapında geçerli sertifika verir. Bu sertifika sahipleri Uluslararası Sertifikalı Emzirme Danışmanı ünvanı (IBCLC) alır.  Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği Doçenti Güliz Onat ülkemizdeki hemşireler arasında bu sertifikaya sahip ilk ve şu an için tek hemşiredir. Kendisi KTO Karatay Üniversitesi Ebelik Bölüm Başkanı olarak, üniversitede ders vermenin yanı sıra, emzirme konusunda güçlük yaşayan anneleri evlerinde ziyaret ederek, bunun mümkün olmadığı durumlarda online olarak emzirme danışmanlığı yapmaktadır. Ayrıca kendisi kadın bedenini doğal doğuma hazırlamak için Uluslararası Pilates Federayonu ve Türkiye Cimnastik Federasyonu’ndan eğitimlerini tamamlamış olup, hamile pilatesi eğitmenliği de yapmaktadır.

Check Also

MEMEDEN AŞKLA AYIRMA

Türkiye’nin sayılı Uluslararası Emzirme Danışmanlarından çok sevgili Doç.Dr. Güliz Onat’ın; size çok faydalı olacağını düşündüğüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir