Haberler

Kuvözdeki Yeni Doğan Bebeğiniz ile Bağ Kurmak

Kuvözdeki yeni doğan bebeğiniz ile bağ kurmak için neler yapabilirsiniz ?

Anne ve baba olma yolculuğunda bebek ile bağ kurmak önemlidir. Prematüre bebek ebeveynleri için bu bağın kurulması, bebeklerinin yoğun bakımda bulunması nedeniyle kesintiye uğramaktadır.

Prematüre bebek ebeveynleri, bebekleri doğar doğmaz onu tutma veya kucaklama imkanına sahip olamasalarda yapabilecekleri birçok şey var.

1. Sık ziyaret:

Hastane imkanları ve hijyen kuralları dahilinde, yoğun bakımdaki bebek sık sık ziyaret edilmelidir. Kuvözde bulunan bebeğin yanında mümkün olduğu kadar çok vakit geçirilmelidir.Böylece bebeğiniz hakkında önemli gözlemlerde bulunabilir ve bilgiler edinebilirsiniz.
Bebeğinizin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını tespit ederken, bebeğinizin uzmanı olursunuz.

2. Bebeğeninize dokunun:
Kuvözdeki prematüre bebekler olgunlaşmamış sinir sistemine sahip oldukları için okşanmayı tolere edemezler. Doğru uyaranlar ve sabit dokunuşlar ile sınırlandırılmış (cenin pozisyonu) hissi veren temaslar bebeğe şifa verir.

3. Kanguru bakım (ten teması) :
Bebeğinizin sağlık durumu stabil hale geldiğinde, yetkililerden kanguru bakım, yani ten teması talebinde bulunun. Doğru teknikler ile uygunanan ten teması bebeğin gelişimine katkı sağlarken, ebeveynlerin bebekleri ile yakınlaşmasına imkan sağlar. Bu teknik sayesinde düşük doğum ağırlığına sahip bebeklerin kilo aldığı ve birçok faydalar elde ettiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

4. Bebeğinizin bakımına dahil olun:
Araştırmalar, yeni doğan yoğun bakım bölümünde dahil edilen ve kısmen bebeğinin bakımını üstlenen ebeveynlerin, bebeklerinin gelişimine önemli faydalar sağladığını kanıtlamıştır. Hemşirenin onay ve desteği ile alt değiştirme, beslenme, banyo – silme gibi bakım işlemlerine katılmanız çok önemlidir.

5. Anne Sütü temin edin:
Bebeğinizin beslenmesi için sevgi kadar gerekli olan şey anne sütü teminidir. Beslenme tüpü ile beslenen bebekler, ilerleyen haftalarda çene kaslarının güçlenmesi ile birlikte annesini emmesi gözetimli olarak denenecektir. Bu süreçte en önemli şey sabırla, düzenli olarak süt sağmaktır.

Prematüre bebek bakımı hakkında daha fazla bilgi için www.pbed.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiler,

İnci Candemir
Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir