Son Haberler
Anasayfa » Çocukluk (1-5) » Oyun - Eğitim » Anaokul Deneyimi Kabus Olmasın

Anaokul Deneyimi Kabus Olmasın

Anaokuluna başlamak çocuklar için yepyeni bir dönemin başlangıcıdır. Bazı çocuklar bu süreci çok rahat ve sorunsuz atlatırken, kimileri çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Çoğunlukla karşılaştığımız sıkıntılar okula gitmek istememe, ebeveynden ayrılmaya direnme, okula bırakıldığında ağlama veya aktivitelere katılmayı reddetme gibi örneklendirilebilir. Bu sıkıntıların bir veya iki hafta sürmesini normal uyum sürecinin bir parçası olarak kabul edebiliriz. Tanımadığı insanlarla dolu, yepyeni bir ortamda kalmak; hem de bunu bugüne kadar zamanının çoğunu beraber geçirdiği ailesi olmadan yapmak küçük çocuklar için zorlayıcı bir deneyim olabilir. Zamanla, bu yeni ortamı tanıdıkça, kendilerini burada da güvende hissedebileceklerini öğrenirler ve sıkıntılar kendiliğinden yok olur. Çocukların uyum sürecini kolaylaştırmak için anne babaların da yapabilecekleri var.

Öncelikle, okula başlatma kararı almadan önce çocuğunuzun buna hazır olup olmadığını anlamak yerinde olacaktır. Eğer günlük yaşantısında sizden bir saat ayrı kalmakta bile zorlanıyorsa, bütün bir günü okulda geçirmesini beklemek çok gerçekçi olmaz. Bu gibi durumlarda okuldan önce, bir alıştırma sürecinden geçmesi işinizi kolaylaştırır. Her gün onu belli aralıklarla bir yakınınıza bırakıp, sizden ayrı kalmaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Söylediğiniz saatte geri dönmeniz, sizden ayrı kalsa da sonunda onu almaya geleceğinize dair inancını pekiştirir. Böylece okulda kendini daha güvende hissedecektir.

Eğer çocuğunuzun okula hazır olduğuna karar verdiyseniz, başlamadan önceki önemli bir adım da onu okula hazırlamak olacaktır. Okulun başladığı sabah hiçbir konuda bilgisi olmadan bir anda okulunun kapısına bırakılan bir çocuğun yaşayacağı güvensizlik ve kaygıyı hayal edin. Onu, nasıl bir yere gideceği, orada kimlerin olacağı, neler yapacağı, ne kadar kalacağı, sizin o sırada nerede olacağınız konularında bilgilendirirseniz kafasındaki soru işaretleri biraz olsun azalacaktır.

Tüm bu önlemleri almanıza rağmen, hatta çocuğunuz okula başlamaya çok hevesli olmasına rağmen okul başladığı sabah onu arkanızdan ağlarken bulabilirsiniz. Bu sizden bu kadar uzun süre ilk ayrılışı olacak ve şimdi kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor. Anne babalar için bile zaman zaman zor olabilecek bu ilk ayrılış süreci, çocuklar için ne kadar kaygı uyandırıcı bir düşünün. Onu anladığınızı, ama okula gitmesi gerektiğini söyleyin. Okuldan sonra neler yapabileceğiniz konusunda birlikte hayaller kurun. Gerekiyorsa ilk günlerde birkaç saat okulda veya yakınlarda bekleyin. Böylece ihtiyacı olduğunda tekrar döneceğinizi bilsin. Unutmayın ki, sizin onu bıraktığınız okula dair güveniniz onun da güvenmesi için en önemli işarettir. Kararlı ve sabırlı tutumunuz uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Uyum süreci 3-4 haftadan uzun sürüyorsa, veya çocuğunuz ilk anda uyum sağlamasına rağmen 2- 3 ay sonra okulu reddetmeye başladıysa okula alışamamaktan başka sorunların varlığı düşünülmelidir. Bu noktada bir uzmana başvurmak yerinde olacaktır.

Sevgiler, Uzman Klinik Psikolog Burcu Gençer

Check Also

1-3 Yaş Oyun ve Eğitim

Oyun çocukların iletişim kurma ve öğrenme aracıdır. Bazı ebevenler için vakit kaybı veya sadece bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir