Haberler

Tuvalet Eğitiminde İşaretlerin Önemi

Eğer bu satırları okuyorsanız, ebeveynliğinizin bu yeni sürecine hoşgeldiniz…
İlk çocuğunuz ise sürekli yeni bir yabancı sürece dahil oluyor gibi hissedebilirsiniz ama  ; sıcacık bir gülümsemenin, kocaman bir kucaklamanın her şeyi çözeceğini unutmayın!!!
Ve doğru yolda ilerlemenin püf noktaları, size bu yeni süreçleri atlatmanızda destek olacaktır.
Dawn Papandrea’nın sizlere çok fayda sağlayacağını düşündüğüm bu yazısı size bir nebze olsa tuvalet eğitiminde yol gösterecek.
Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğunda mutlaka size bazı işaretler bırakacaktır . Bunları önceden bilirseniz, bu süreci hem çocuğunuz hem de kendiniz için hiç travma yaşamadan atlatabilirsiniz…
Ve tabii kullanacağınız materyaller de bu süreçte size güç katacak diğer ekipmanlar…
Size bu konuda işinizi çok kolaylaştıracak harika bir ürün öneriyorum…
Fisher Price’in eğitici ve öğretici tuvaleti tam size göre…
Hem yazıyı keyifle okuyun hem de ürünü inceleyin..
————————————————————————————————————-
Öncelikle, şunu unutmayın: Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğunu mutlaka bir şekilde belli edecektir, bu yüzden zamanlama üzerinde fazla düşünmeyin. Fakat hazır olma belirtilerini fark ettiğinizde bez kullanmadan tuvalet ihtiyacını giderme fikrine alıştırırsanız, tuvalet eğitimi sırasında korku veya endişe hissetmez.

İşte bazı tuvalet eğitimi zamanı işaretleri:

Merak “Oğlum tuvalete gidişimi izlerken çok meraklı bir hale gelmeye başladı.” Bu, sizin bir yere gitmenizden korkmasından çok, orada ne yaptığınızı merak etmektir. Kişisel alanlarınızın ihlal edildiğini hissedebilirsiniz 🙂 Ancak bebekler ebeveynlerini taklit ettiğinden, izlemelerine izin vermek bu süreçte yardımcı olabilir.

Sözlü Olmayan İletişim – Birşeyleri Belli Etme “Bebeğim bezine tuvaletini yaparken bana söylemeye başladı.” Henüz kelimelere dökemese de, bebeğiniz bezi ile ilgili bir şeyin gerçekleştiğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Bebeğiniz bebek bezi alanına dokunabilir, çiş için “pssss” sesi çıkarabilir veya büyük tuvaletini yaparken özel bir noktaya (kanepenin arkası gibi) gidebilir. Hatta bazıları elinizi tutup sizi lazımlığına veya tuvalete götürerek oturmaya çalışabilir!

Kirli Bezlerden İğrenmek “Küçük oğlum bir süre sonra bezinin kirli olmasından çok rahatsız olmaya başladı. Kirli bezlerinden mümkün olduğunca çabuk kurtulmak istiyordu.” Bebeğinizin kirli bezinden sizin kadar nefret etmesi kesinlikle iyi bir işaret!

Sevdiği karakterlerin tuvalet denemelerinin olduğu bir video, tuvalet eğitimi ile ilgili bir kitap veya eğlenceli bir lazımlık, tüm bunlar onun ilgisini çekebilecek faydalı şeyler. Tuvalet oyuncakları da güzel bir teşvik olabilir. Bunlar hep küçük ama önemli adımlar!

Bebeğinizi teşvik etmeye devam edin. Düşündüğünüzden daha kolay bitecek ve tuvalet eğitimi tamamlanan bir miniğiniz olacak!

Dawn Papandrea ebeveynlik, kadın yaşam tarzı ve kişisel finans alanlarında uzmanlaşmış bağımsız bir yazardır. Çalışmaları Family Circle, Parents, WomansDay.com ve başka pek çok yerde yayınlanmıştır. Kocası, hızlı büyüyen iki çocuğu ve oyuncaklarla dolu bir oturma odası ile Staten Island, New York’ta yaşamaktadır.
——————

Ebeveynlikle ilgili tavisyelerimiz yalnızca öneri niteliğindedir. Sorunuz acilse veya tıbbi bir durumla ilgiliyse hemen sağlık uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir