Son Haberler
Anasayfa » Duyurular » Renklerle Yaşam

Renklerle Yaşam

Renk nedir diye soracak olursak buna, nesnenin oluşumuna kimyasına bağlı olarak ışığı emmesi diyebiliriz, ışığı tamamiyle emen bir nesne siyahtır, yani renksizdir. Güneş ışığı gökkuşağından, kristal prizmadan bildiğimiz renkleri barındırır, bu rengarenk ışık bir nesneyle buluştuğunda, örneğin kırmızı bir gülü ele alırsak bütün diğer renkleri emer sadece kırmızı geri yansır. Kısaca rengi, ışığın herhangi bir görüntüsü olarak niteleyebiliriz. Işık yoksa renk yoktur.

Renkler,kutsal ve ulvi zekanın, hayatın, yaşamın, geleceğin bir ifade ediliş durumudur ve insanın yedi katlı doğası ile bir bütün olduğu, güneş ışığı tayflandığında, yedi ayrı rengin doğuşu arasındaki bağlantıyı, renklerin önce, insanlar için var olduklarını doğrular.

Yaşamımızda,her an renklerle birlikteyiz.Ve de onlardan etkilenmememiz mümkün değildir. Renklerin Güç ve Potansiyelleri yaşamımızda, güçlü ve etken bir biçimde yerini almıştır.

Şaman ve eski Türk geleneklerinde renklerin insan ruh ve beden sağlığındaki etkileri çakraları renklerle tanımlama, etkileme bilinir ve uygulanırdı. Bugün ışık tedavisinde kullanılan da renkli ışınlarla sağlığa kavuşma olarak kabul görmektedir. Antik yunanlılarca  renklerin insan bedeni ve ruhundaki etkileri kabul edilmiş, incelenmiş, hatta Pitagor tarafından sayıların ve karakterlerin dahi renkleri olduğuna inanılmıştı.

1600 yıllarında İngiliz Fizikcisi Nevton’un kiristal pirizmada sıkışan güneş ışığından yaylan renklerin ışık yansıması olduğu kabullenilmiştir. 1800 yıllarında günümüze kadar ulaşan ilgiye ünlü alman yazarı ve düşünürü Göthe’nin çalışmalarında rastlıyoruz, kendisinin en önemli  çalışması olarak nitelendirdiği bu ’Farben Lehre – Renk Bilimi’ kişilikleri renklere ayırmıştır.

Renklerin bilimi 1960 lı yıllarda Amerikalı ve Avrupalı psikoloji, dekoratif kozmetik ve resim sanatı uzmanlarınca  yeniden ele alınarak renklerin, karakter, kişilik ve sağlık üzerine olan etkileri kadar, cilt alt tonuyla uyumunda kişilerin pozitif, vital ve genç göründükleri artık herkesçe bilinmekte ve kabul edilmektedir ve olmazsa olmazımız olmuştur.

1625526_10204815484320826_7060198344438244432_n

 

Renklerin psikolojik, fizyolojik ve fiziksel etkileri konulu seminerlerimiz ayda bir kez Renk analizi  uzmanı Sema Von Bremen tarafından verilecektir.

Check Also

Gribe karşı, zerdeçallı kış çayı…

Zerdeçalın tozunu,  yemeklerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Zerdeçalı kök halinde çay olarak tüketmeniz de çok sağlıklı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir