Haberler

Anadolu Propolisinin Astım Üzerine Pozitif Etkisi

Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan nefes darlığı olarak adlandırılan astım, günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir hastalık. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde 300 milyon astım hastası bulunuyor ve bu rakamın 2025’te 400 milyona çıkması öngörülüyor. Verilere göre, Türkiye’de her 12-13 erişkinden ve her 7-8 çocuktan biri astım hastası.

Propolisin astım üzerine etkisiyle ilgili birçok bilimsel çalışma mevcut… İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’ten Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolisin, solunum yolları rahatsızlıklarından ağız içi yaralara, mide bağırsak rahatsızlıklarından kansere kadar yapılan pek çok bilimsel çalışma olduğunu belirtiyor.

Propolisin, alerjik hastalıkların tedavisine destek amacıyla kullanılabilecek tamamen doğal bir arı ürünü olduğunu açıklayan Tanuğur, propolis ve bileşiminde yer alan, ona antioksidan özellik kazandıran değerli bileşenlerin, vücuttaki bazı alerjik reaksiyonların kontrolünde yardımcı olarak kullanıldığını belirtiyor. Tanuğur, bu hastalıklar arasında alerjik rinit, astım, cilt alerjileri, romatoid artrit, atopik dermatit, bronşit vb. pek çok farklı alerji türünün de yer aldığının altını çiziyor.

Propolisin kaynağının ve nasıl üretildiğinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Tanuğur, propolisin, elde edildiği coğrafik bölgeye ve bitkisel kaynağa göre bileşiminde değişkenlik gösterdiğini belirtiyor. Tanuğur, “Bu değişkenlik, doğrudan propolisin faydasına yansımakta. Özellikle, Anadolu propolisi, sahip olduğu fenolik flavonoid bileşenlerle, çok özel bir antioksidan profiline sahip. Bu da, diğer ülkelerden elde ettiğimiz propolislerle karşılaştırdığımızda, Anadolu propolisinin faydalarını çok özel kılıyor. Konuyla ilgili olarak İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te gerçekleştirdiğimiz çalışmada, Anadolu propolisinin antioksidan ve antibakteriyel etkilerinin diğer propolislere göre daha yüksek olduğunu da kanıtladık” şeklinde belirtiyor.

Bilimsel Araştırmalar Ses Getiriyor

Propolisin, astım üzerine pozitif etkisi ile ilgili yapılan birçok çalışma olduğunu belirten Tanuğur, dünyada bu konuda oldukça önemli araştırmaların gerçekleştiğinin altını çiziyor. Tanuğur, 2003 yılında Mısır Cairo Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin, astım hastaları üzerinde 2 ay boyunca uygulandığını ve çalışmanın sonucunda, propolis alan hastaların, gece ataklarının görülme sıklığı ve şiddetinde belirgin azalma ve solunum fonksiyonlarında iyileşme gözlemlendiğini açıklıyor.

2014 yılında Brezilya Maranhao Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmanın sonucunu açıklayan Tanuğur, propolisin, oral alımının farelerde astım patolojisini azalttığı sonucu verdiğini belirtiyor. “Propolis, bunu, enflamatuar hücrelerin alveolar boşluğa girişini ve alerjik enflamasyonun sistemik ilerlemesini engelleyerek gerçekleştiriyor.”

Son olarak 2016 yılında Çin Nanjing Medikal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmadan bahseden Tanuğur, propolisin, aktif bileşenlerinden kafeik asit fenetil esterin (KAFE), astım üzerine etkilerinin araştırıldığını belirtiyor ve sonuçları şu şekilde açıklıyor: “Elde edilen sonuçlara göre, propoliste doğal olarak bulunan KAFE bileşeninin, hava yolu inflamasyonunu hafiflettiği ve astım hastalığının tedavisinde potansiyel güçlü bir ajan olarak kullanılabileceği ortaya konuldu.”

 Propolis Nedir?

Tamamen doğal bir arı ürünü olan propolis, arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip bir üründür. Yapılan araştırmalara göre, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenen propolis, güçlü antioksidan etkileri sayesinde, düzenli tüketimde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antienflamatuvar ve antitümör etkilere sahiptir.

Check Also

Propolis ve Arı Sütünün Çocuklarda Kullanımı

Propolis; arıların bitkilerin, yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.