Haberler

Propolis ve Arı Sütünün Çocuklarda Kullanımı

Propolis; arıların bitkilerin, yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovanda mikropları yok etmek için kullanılır. Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardandır.

Arılar her petek gözünün dibini propolis ile sıvar. Ardından üzerine arı sütünü, balını, yavrusunu koyar. Böylece arının ürünleri kovanda bozulmadan saklanır. Propolis, kovanda sterilizasyonu sağlar.

Propolis güçlü antioksidan etkisiyle doğal yollarla bağışıklık güçlendirmeye, hastalıklara yakalanma sıklığımızı azaltmaya yardımcı olur. Bakteri, mantar ve virüslerle savaşır.

Arı sütü ise arıların kendi vücutlarından salgıladığı değerli bir besin maddesidir. Kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılır. Yavru arılar belli bir olgunluğa erişene kadar arı sütü ile beslenirler. Kovanda tek bir tane olan kraliçe arı ise hayatı boyunca arı sütü ile beslenir. Böylelikle diğer arılardan 2 kat daha büyük olur ve 30 kat daha uzun yaşar.

Yavru arıların büyüme gelişmesinde son derece etkili olan arı sütü çocukların da büyüme gelişmesine destek olur. Bileşiminde 10-HDA ve royalaktin gibi başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan değerli bileşenleri içerir. Arı sütü bileşiminde; B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6) ve mineralleri (magnezyum, çinko, demir) içerir. İçeriğindeki bu değerli bileşenler, proteinler, vitaminler ve minerallerle arı sütü çocuklarda hem bedensel hem de zihinsel gelişime katkıda bulunur.

Propolis-Arı Sütü-Ham Bal karışımını çocuklarınızın beslenmesine dahil edebilirsiniz. Günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya süt, yoğurt gibi gıdalarla birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Literatür Çalışmalarından Örnekler

2016 yılında Turgut Özal Üniversitesi’nde yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışmada, propolisin içeriğinde bulunan kafeik asit fenetil esterinin antimikrobiyal, antiinflamatuar etkinlik gösterdiği; solunum sistemi rahatsızlığı bulunan çocuklarda hastalık gün sayısında kısalma olduğu, hastalık semptomlarının ve antibiyotik kullanımının azaldığı saptanmıştır1.

2006 yılında Amerika’da Ohio Eyalet Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı ekinezya, propolis ve askorbik asit kullanımını incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, ekinezya, propolis ve askorbik asit birlikte kullanımının üst solunum yolları enfeksyonu vaka sayısında, semptomların süresinde ve hastalık gün sayısında azalma meydana getirdiği belirlenmiştir2.

 

  1. Sevda Yuksel1, Sumeyya Akyol2 1. Department of Child Development, School of Health, Turgut Ozal University, Ankara,Turkey, 2. 2Department of Medical Biology, Faculty of Medicine, Turgut Ozal University, Ankara, Turkey
  2. Carr, R.R. & Nahata, M.C. 2006. Complementary and alternative medicine for upper-respiratory-tract infection in children. American Journal of Health-System Pharmacy 63(1): 33-39.

 

Check Also

Çocuklarda Normal Dil ve Konuşma Gelişimi

Dil ve düşünce beyinde birbiriyle ilişkili bir takım nörolojik bağlantıları bize anlatırken, konuşma birtakım seslerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.