Haberler

Göbek Kordonunda İki Damar

20. haftada yapılan detaylı ultrason incelemesinde tespit edilen bir durum oldu Göbek Kordonunda 3 damar yerine 2 damar olması. İlk duyduğumda yaşadığım şoku size anlatamam! Daha önce hiç duymadığım bir durumdu bu.

“Göbek Kordonunda toplamda iki atardamar ve bir toplardamar olmak üzere toplam 3 damar bulunur. Normalde insan vücudunda atardamarlar temiz kan (yani oksijen ve besinden zengin kan) , toplardamarlar kirli kan (karbondioksit ve atık maddeler içeren kan) taşırlar. Ama fetusun göbek kordonunda bu durum tam tersi. Yani gebelikte normalde göbek kordonunda atardamarlar kirli kanı fetustan plesantaya taşırlar, toplardamar da temiz kanı plesantadan fetusa taşır. Dolayısıyla 2 kordon tespit edilen gebeliklerde ise bir temiz kan girşi(toplardamar) , bir de kirli kan çıkışı (atardamar) olmaktadır. Kirli kanı taşıyan diğer damar eksik olmuş olmaktadır. “

İlk sorduğum soru tabii ki de bebeğime böyle bir durumun zararı olup olmadığı olmuştu… İbrahim Bey de büyük bir sabırla süreci bana anlattı.Öncelikle bu durumun neden kaynaklandığı bilinmiyor. Tekli doğumların %1 inde, ikizlerin %5 inde bu durumla karşılaşılabiliyor.Sık karşılaşılan durumlar :

 • Annede diabet / preeklampsi olması
 • Anne yaşının ileri olması
 • Kromozomal Anomali olan gebelikler

Peki göbek kordonunda iki damar olan gebelerde ne gibi durumlarla karşılaşılabiliyor?

İşte burada duyduklarıma ilk başlarda biraz canım sıkıldı. Çünkü bu tarz gebeliklerin %20 civarında bazı anomaliler görülebiliyormuş. Bunlar kalp anomalileri, sindirim sistemine ait anomaliler, böbrek ve beyin anomalileri gibi çeşitli anomaliler… Tek atar damarlı gebeliklerde en çok birlikteliği izlenen kromozal anomali ise Trizomi 18. Gebelik sırasında da fetusların yaklaşık %15 inde de gelişim geriliği izlenebilmekte imiş. Ama içimi ferahlatan durum da bu tarz tekli kordon olan gebeliklerin hemen hemen yarısı sağlıklı ve hiçbir anomali olmadan doğmaktalarmış.

Biz tedbiri elden bırakmadık:

 • Kalp, böbrek, beyin ve hasar verebileceği diğer organlar doktorumuz tarafından her ultrasonda detaylı incelendi, gelişimleri / fonksiyonları takip edildi.
 • Trizomi 18 ve diğer gebelikte yaşanabilecek anomaliler için zaten çok önceden anne kanından kromozom bozukluklarını tespit edebilen testten yaptırdığımız için bu durumu eledik. Test hakkında bilgi almak için buyrun diğer yazıma 🙂
 • Fetusun gelişimi (boy / kilo)  de sıkı bir şekide detaylı ultrason incelemesi ile her ay kontrol edildi.
 • Doğumdan hemen sonra detaylı böbrek ultrasonu çekildi.

Çok şükür ki biz belirtilen risklerin hiçbiri oluşmadı. Biz %50 çoğunluğun içerisindeydik. Ama tabii bütün geri kala 20 hafta boyunca hop oturdum hop kalktım. Dua dua dua… Her gün dua ettim. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Geçmişinde hamileliğinde zor dönemler yaşamış olanlar beni anlar. En ufak yaşanan bir sorunda içiniz kalkar ve elleriniz hep duaya gider. Şimdi de ellerim duadan hiç inmiyor, binlerce şükür bugünümüze…

Doğumdan sonra sadece göbek kordonu kesildikten sonra, abartmıyorum yumruğum kadar göbek bağı vardı. Çocuk cerrahı da iyice inceledi. Göbek bağının kuruması ve düşmesi çok büyük olduğundan dolayı uzun sürebilir dedi. Tabii bu noktada bez önemli oluyor. Molfix göbek oyuntulu bezi kullandık bu süreçte. Çok da rahat ettik. En azından bez temas eder mi korkusu olmadı. Göbek Bakımı hakkında detaylı bilgi için Ayşe Öner’in hazırladığı yazımıza bir göz atın mutlaka.

Doktorumuz İbrahim Bildirici’nin tecrübesi ve bilgisi de bu süreçte içimizi oldukça rahatlattı. Emin ellerde olduğunu bilmek insana özellikle hamilelikte ayrı bir gönül ferahlığı katıyor.

İbrahim Bildirici bir hamilenin başına gelebilecek en güzel şey bence… 🙂

Sevgiyle Kalın.

[email protected]

 

Check Also

Göğüs Pompası Philips Avent

Bebeğinizle ne kadar birlikte olabilirseniz, ikiniz için de o kadar iyi. İşe dönseniz, gezmeye gitseniz, …

2 comments

 1. Dün bende öğrendim aynı şey olduğunu hamileligimin 19.haftasindayim doktor anlattığında başımdan aşağı kaynar sular döküldü ağlaya ağlaya çıkıp başka doktora gittim oda durumu daha rahatlatıcı bisekilde anlattı sık karşılaşılan bi durum ve 1000 1 denk gelebilecek bi risk dedi ama sizin yazinizdan sonra yine telaş sardı bebeğimin şuanda %50 hasta doğacağınımi söylüyorsunuz

  • Hürrem Alataş Gürel

   Öncelikle kafamızdan kötü düşünceleri atalım…
   Allah korusun zaten bu bahsedilen sıkıntılar olsaydı tetkiklerde ortaya çıkardı.
   Siz içinizi rahat tutun da bebişiniz içeride mutlu huzurlu keyfine baksın:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.