Haberler

Hamilelikte Kaşıntı

İlk hamileliğimde de yaşamıştım, şimdi ikinci hamileliğimde de yaşıyorum. Sol göğsümün altı haşır huşur kaşınıyor, bazen o kadar kaşınıyor ki kıpkırmızı oluyor. Hamileliğin 9 ay sürdüğünü düşünürsek, kaşıntılar sürekli sinir bozucu olabiliyor. Haliyle çok gerekmedikçe ilaç olayına da girmek istemediğim için alternatif yöntem arayışına da giriyorum. Ama tabii insan Ayşe Öner’in yamacında olunca hemen anında sorup, nedenlerini sonuçlarını yapılması gerekenleri bir çırpıda öğrenebiliyor. Ben de öğrendiklerimi size aktarayım o zaman :

Kaşıntı hamilelerde çok sık rastlanan bir durum.Bunun birçok nedeni olabilir Bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

-Egzama

-Bazı yiyeceklere karşı oluşan allerjiler

-Gebelikte yükselen hormonların karaciğeri etkilemesi nedeni ile; Gebelik Kolestazı adı verilen kaşıntılar

-Mantar enfeksiyonları

-Göbek etrafında, cilt esnemesinden oluşan kaşıntılar

-Bacaklarda varisler ve şişlik

Tabii kaşıntının türü ne olursa olsun öncelikle mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Beraberinde farklı komplikasyonlar oluşabilir. Hepsinin farklı tedavi şekilleri, kullanılacak krem ya da ilaçlar doktor tarafından belirlenmektedir.

Özellikle Gebelik Kolestazının detaylı testlerle araştırılıp altında yatan farklı başka bir neden var mı araştırılması gerekir.Genelde hamileliğin 3. ayında başlayan bu kaşıntılar doğumdan sonra hemen geçer. Ama kesin tanı konulurken mutlaka karaciğer iltihabı ya da safra kesesinde taş olup olmadığı tahlil ve ultrasonografi ile bakılmalıdır.

Ama öğrendim ki benimki normal her hamilenin belirli dönemde yaşadığı basit kaşıntılardan. Hormonel farklılıkların deriye yansıması diyebiliriz 🙂 Dolayısıyla ilaçla tedavi edilmesi gereken herhangi bir durumum zaten yok. Ama ben yine bu durumda Ayşe Öner önerileri ile kaşıntımı daha da hafiflettim. Özellikle bir ürün ile tanıştım ki, derimin kaşıntıdan aşınmasını engelledi çok şükür. Neler Yaptım :

-Sürekli, her gün, kaşındıkça ılık su ile temiz bir bez ile kaşımak yerine sildim,

-Hamilelikte kullanılan basit nemlendirici kremlerle kaşıntının alevini yatıştırmaya çalıştım,

-Benim göğsümde olduğu için kaşıntı, Derma Silk’in özel iç çamaşırını kullandım ve özellikle bu madde yukarıdaki diğer iki maddeyi eleyerek hayatımı kurtardı diyebilirim 🙂 Şiddetle tavsiye ederim!

Ayrıca emziren anneler için de, özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan göğüs ucu yaralanmalarında da tedavi edici özelliği olan bir ürün. Sütyenini emzirdiğiniz dönemlerde de rahatlıkla kullanabilir, göğüs ucu yaralanmalarını önleyebilirsiniz.

Anne adaylarına, annelere fayda sağlayacak diğer önemli avantajları ve nedir bu Derma Silk diyenler için “Ne Kullanıyorum, Neden” bölümündeki yazımı mutlaka okuyun.

Derma Silk ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Sevgiler.

Check Also

Göğüs Pompası Philips Avent

Bebeğinizle ne kadar birlikte olabilirseniz, ikiniz için de o kadar iyi. İşe dönseniz, gezmeye gitseniz, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.