Haberler

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI VE STERIMAR DENİZ SUYUNUN FAYDALARI

Yeni doğan bebeklerde en sık gördüğümüz davranışlardan biri hapşurmadır. Çünkü minik burun delikleri çabucak tıkanır ve refleks olarak hapşurarak rahatlamaya çalışırlar. Bebeklere bu konuda yapılacak yardım ile nefes aldığı burun yolunun açık olması gerekir.

Bebekler 6 aya kada ağızdan nefes alamazlar, burun kanalları ise yetişkinlere göre çok dardır, bu nedenle burunlarının açık olması çok önemlidir; ancak o küçücük burun delikleri çok kolay tıkanabilir. Özellikle de kış aylarında kaloriferli evlerde hava kuru olabiliyor, hele de iç mekan havası çok alerjenler içeriyor ve dış mekanda soluduğumuz havaya göre 5 ila 10 kat daha kirli, böylece bebeğin burun mukoza sekresyonu kuruyup havadaki etkenlerle oluşan kurutlar bebeğin burnunu tıkıyor. Bebek büyük bir huzursuzluk yaşayıp uyku kalitesi bozuluyor ve meme dahi ememiyor çünkü nefes alamıyor. Böyle bir vaka yaşamıştım. Yeni bebeği olmuş bir anne bana telefon etti “ Ayşe hanım benim bebeğim 8 günlük; sizin bir emzirme seminerinize katılmıştım çok fayda gördüm, bebeğimi doğum sonrası kolayca emzirmeye başladım, gayet güzel emiyordu sütüm de geldi ama iki gündür ememiyor, doktorumla konuştum o bana sütünü sağıp biberonla ver dedi, ama biberon da almıyor kaşıkla veriyorum, asla emmiyor… Kaşıkla da süt dışarı akıyor ne yapacağımı şaşırdım bana yardım eder misiniz” dediğinde bana gelmesini istedim çünkü bebeğin neden ememediğini anlamam için görmeliydim. Bana geldiklerinde bebeğin nefes sesinden burnunun tıkalı olduğunu fark ettim ve tuzlu su ile burnunu yıkayıp temizledikten sonra bebek büyük bir iştahla annesini uzun uzun emebildi. Bebeğin meme ağzındayken burundan nefes alıp vermesi gerekiyor, burnu tıkalı olunca nefes alamadığı için meme de, biberon da alamıyor. Yeni anneler bazen bu durumu fark edemiyor, onun için bebeğin burun temizliğine gereken önemi gösteremiyorlar.

Bebeklerde ve çocuklarda günlük burun hijyeni önemli, bebeğe emzirme öncesinde “Sterimar” burun spreyini bir sıkım olarak kullandığınızda kirli havanın ve ısıtma sistemlerinin oluşturduğu kuruluğu, tıkanıklığı giderdiği için rahat nefes alacak böylelikle emme performansı iyileşip, güçlenecek ve rahat uyuması sağlanacaktır.

Burun temizliğinde yıkama solüsyonu olarak kullanacağınız tuzlu su nasıl olmalı ?

Ampul şeklinde kullanılan solüsyonlar direk bebeğin genzine aktığı için burun mukozasında nemlendirme sağlamaz ve tuz tadını bilmeyen bebeğin ağzında bu tadı hissetmesi bebeğin çok tepkili olup kusma refleksini uyarmakta, yanı sıra ampul serum fizyolojik tek seferlik uygulanıp, kalan miktar tekrar kullanılamamaktadır.

Ben sizlere 0-3 yaş çocuk ve erişkinler için özel olarak valfli paket sistemi ile geri akışı önleyecek şekilde tasarlamış; bebeğin ve çocuğun burun anatomisine uygun, burun deliğinin derinine gitmeyen kontrollü ucu ve hassas bebek burun mukozası için azaltılmış basınç püskürtme sistemi sayesinde rahatsızlık vermeyen, antiseptik “Sterimar” solüsyonunu tavsiye etmekteyim..

Özel mikrodifüzyon sistemi ile Sterimar solüsyon burun içi mukozasına homojen ve uzun süreli nem sağlayacak şekilde dağılıyor ve doğal nem dengesini koruyor. Böylece bebek rahat nefes alabilmekte; burun temizliği de kolaylaşmaktadır. Bebek nezle olduğunda burun da ki sekresyonun koyulaşıp mukozaya yapışmasını engelliyor ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olabileceği kulak iltihabı gibi komplikasyonları önlüyor. Böylelikle de antibiyotik kullanımı da gerekli olmayabiliyor. Mevsimsel alerjik burun akıntısı, özellikle polen mevsiminde , tuzlu su ile burun yıkanması burun akıntısı ve hapşurma nöbetlerini engelleyip, alerji için kullanılacak ilaç gereksinimini azaltmaktadır. Eğer kulak, burun ve boğaz da hastalık yapan etken için kullanılması gereken ilaç varsa öncesinde deniz suyu ile yıkama işlemi uygulanırsa ilacın emilimi ve dolayısı ile etkinliği artmaktadır.

Sterimar ın mitosundan da söz etmek istiyorum; %100 deniz suyu olan Sterimar Fransa’nın Cancale Körfezinden alınan deniz suyu ile hazırlanmaktadır. Bu körfez Avrupa’nın en büyük gel git havzası olup, yılda 12 metre kadar deniz suyu çekilip, geri gelirmiş. İşte bu sebeple denizin içinde bulunan eser elementler bakımından çok zengin. Bu %100 doğal deniz suyu alındıktan sonra da hiçbir katkı maddesi katılmadan filtrelenip, eser elementler tarafından zenginleştiriliyor. Böylece solüsyon geçirilen işlem sayesinde tüm zararlı bakterilerden arınmış oluyor, yararlı elementler muhafaza edilerek paketleniyor ve son damlasına kadar kullanabileceğiniz “Sterimar” solüsyonu olarak sizlere ulaşıyor, hikayelerden her zaman etkilenmişimdir. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

 

Sevgiler

Ayse Oner

Check Also

Bebek Masajı

Be­bek ma­sa­jı an­ne-be­bek ara­sın­da­ki duy­gu­sal ba­ğı ge­liş­ti­re­cek ve da­ha çok ya­kın­laş­ma­nı­zı sağ­la­ya­cak güç­lü bir ile­ti­şim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.