Haberler

Yenidoğan Bebeği Vücutta Taşımanın Faydaları

Maalesef günümüzde ebeveynler bebeklerine yakın olmanın önemini yeni keşfetmeye başlıyorlar. Ne yazık ki sosyal ve ekonomik baskılar bu bağın ilerlemesiyle yarış eder durumda. İki gelirli ebeveynlik, tek ebeveynlik, hassas bakıma ihtiyacı olan bebekler, kolikli bebekler, uykusuz bebekler; günümüz ebeveynlerinin karşı karşıya olduğu sorunlardan sadece bir kaçı ve ebeveynler yoğunlar gün geçtikçe daha da yoğunlaşıyorlar. Oysaki ebeveynliği daha kolay hale getirmek, ebeveyn ve bebek gelişimindeki mesafeyi ortadan kaldırmak için sizlere önerebileceğim en etkili yöntemlerden biri vücudunuzda bebeğinizi taşımak olacaktır. Kurslarıma katılan anne ve baba adylarına vücutta bebeği taşımak üzere şal kullanımı yöntemini tavsiye edip kullanımını öğretmekteyim. Ve annelerin bana geri dönüşü ise “bebeğim onu kucağımda taşıdığım sürede çok mutlu”

En eski taşıma şekli olan ve özellikle doğa toplumlarında kullanılan bu taşıma şekli modern toplumlarda bebek arabasıyla yer değiştirmiş durumdadır. Dünyanın dört bir yanını dolaşan bebek gelişimi uzmanları, giysi tarzı askıda veya önde taşıyıcının içinde taşınan bebeklerin, beşiğin, oyun parkının, bebek arabasının veya plastik sandalyenin içindeki bebeklerden daha mutlu olduklarını gözlemlemişler. Yıllardır bebek bakımı çalışmalarında elde edilen sonuç: bebekler çok taşındığı zaman iyi gelişiyor ve daha iyi davranıyorlar. Bütün ebeveynlerinde isteği kendileri ve bebekleri için hayatı daha iyi, daha kolay hale getirmektir. Bebeği vücutta taşımak bu isteklerimizi gerçekleştirir. Anne adayı iken düşündüğümüz bebek sakin beşiğinde yatan, uyandığında başının üstünde sallanan oyuncağa bakan, sadece beslemek ve oynamak için kucağa alınan ve sonra tekrar yatağına koyacağınız şekilde ise, bu hayalinizden hemen vazgeçin. Bebeğiniz ancak kucağınızda ve sizinle bir bütün gibi yaşıyor ise yeni doğduğu dünyanın ritmine uyum sağlamayı öğrenir. Onu taşıyıcı ile uzun süre kucağınızda ancak uzun uyku periodlarında, geceleri ve şahsi ihtiyaçlarınızı karşılamak için bırakın, oluşan dengeye şaşıracaksınız. Bebeğiniz yere bırakıldığı dönemlerde halinden memnun olup, yerde serbest hareket edebilmenin keyfini çıkaracaktır ama kucağa alınma işaretlerini verdiği zaman onu tekrar taşıyıcı veya şal desteği ile kucağınıza alın. Davranışlarındaki ilginç zıtlığın farkına varacaksınız. Yerde olan bebekler kucağa alınmak için ağlamayı, vücutta taşınan bebekler ise aşağı inmek için ağlamadan vücut dilini kullanmayı öğrenirler. Kucakta taşıma süresi bebeğin yaşı ve kas hareketleri arttıkça azaltılmalıdır. Bebek taşıyıcısı kullanmanın püf noktaları nelerdir: Bazı anneler için bebek taşıyıcısı kullanmama sebeplerinden biri çok rahat gelmiyor olması, bazı kültürlerde ise bebek taşıyıcı annenin elbisesinin bir parçası gibi giyinilir olma rahatlığını keşfetmiş olmaları, biraz araştırıp hatta belki işin püf noktalarını ve bu tarz taşımanın güvenli şekilde olması için araştırma yapamalarını bir kursa gitmelerini tavsiye ederim…

Bebek taşıyıcısı kullanırken şunlara dikkat etmelisiniz:

Güvenlik: En önemli özelliği güvenli olmasıdır, hem bebeğe destek sağlamalı hem de ebeveyn için rahat olmalıdır. En iyi bebek bağlama veya taşıyıcı kullanma eşyasının tasarımı, bağlama şekli; bebeğin ağırlığını annenin omzuna ve kalçasına dağıtmalıdır,sırtı ve boynuna ağırlık vermemelidir.

Çok Yönlü Olması: Bebeğin doğumundan 2 yaşına kadar kullanabileceğiniz bir taşıyıcı seçmek bebek büyüdükçe değiştirmekten daha iyidir. Huysuz ve kolikli bebekler her zaman aynı pozisyonda taşınmaktan hoşlanmayabilirler, annenin göğüs hizasında bebeği düzleştiren taşıyıcılar kendi çevresinde dönebilmeyi seven bebekler için sıkıcı ve kısıtlayıcı olabilir.

Kullanım Kolaylığ: İnsan doğası gereği kullanımı zor olan eşyaları tercih etmez, iyi tasarlanmış bir bebek taşıyıcısı tek elle bebek taşıyıcının içinde iken onu rahatsız etmeden ayarlanabilir. Besleme için uygunluk: bebek taşıyıcı içinde iken onu çıkarmadan emzirme yapabilmek de önemlidir. Aç bir bebeği huysuzluk yapmasına fırsat vermeden çabucak ve gizli bir şekilde emzirmenize de fırsat sağlayabilir olması da bir avantajdır. Tecrübeli annelere hangi taşıyıcıdan memnun kaldıkları konusunda danışabilirsiniz. Bebeği vücutta taşıma unutulan bir ebeveynli tarzının yeniden keşfedilmesidir ve bebekler için de oldukça faydalıdır.

Sevgiler, Ayşe Öner

Check Also

Bebek Masajı

Be­bek ma­sa­jı an­ne-be­bek ara­sın­da­ki duy­gu­sal ba­ğı ge­liş­ti­re­cek ve da­ha çok ya­kın­laş­ma­nı­zı sağ­la­ya­cak güç­lü bir ile­ti­şim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.