Haberler

Süt Dişlerinin Önemi

Süt Dişleri hiç şüphesiz bebeğinizin sadece sevimli görünmesi için gerekli değildir. Bebeğinizin ağzında ilk kez 6 ay civarında süren süt dişleri 20 tanedir ve tamamlanmaları yaklaşık 3 seneyi bulur. Bazı süt dişlerinin çocuğunuzun ağzında 10-12 sene kalacağını düşünürsek bu dişlerin uzun süre sağlıklı korunmasının ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Süt dişlerinin 3 temel fonksiyonu vardır:

1-Büyüme ve Gelişme : Dil, dudak ve ağız çevresindeki tüm kaslar ve çene eklemi süt dişleri ile ilişkilidir. Dolayısıyla süt dişleri çocuğunuzun yüzünün şekillenmesinde etkilidir. Sağlıklı dişlenme bütün bu yapıların sağlıklı gelişmesinde önemlidir. Bazı seslerin çıkartılmasında da dişler büyük rol oynar. Erken dönemde travma nedeniyle ön dişlerin kaybedilmesi durumunda dişli yer tutucular yapılarak çocuğun konuşmasının bozulması engellenmeye çalışılır.

2-Daimi dişin yerini tutmak ve korumak: Süt dişleri alttan gelecek olan daimi dişlerin süreceği yeri tutar ve kökleriyle ona rehberlik yaparlar. Düşme zamanından önce çürük veya travma sonucu kaybedilen süt dişinin boş yerine komşu dişler eğilerek yaklaşırlar ve alttan gelecek daimi diş; rehberini ve yerini kaybettiği için ya sürecek yerini değiştirir ya da hiç süremez. Bu sonuç ortodontik tedaviyi gerektirir.

3-Sağlıklı Beslenme: Bebeğiniz katı besinlere geçtiğinde ısırmak ve çiğnemek ve tabii ki bu fonksiyonları doğru yapabilmek için süt dişleri çok önemlilik kazanır. Süt dişlerindeki bir enfeksiyon dişlerde ve diş etinde ağrıya nihayetinde de beslenme bozukluklarına sebep olur. Süt dişinde ilerlemiş çürük süt dişlerinin kökleri ile yakın ilişkide olan daimi dişlerin germlerine zarar vererek daimi dişlerin gelişimlerinin bozulmasına sebep olur.

Sevgiler, Pedodontist Nida Gülman

 

Check Also

Yenidoğan Bebeği Vücutta Taşımanın Faydaları

Maalesef günümüzde ebeveynler bebeklerine yakın olmanın önemini yeni keşfetmeye başlıyorlar. Ne yazık ki sosyal ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.