Haberler

0-6 Ay Uyku Düzeni

 Bebek bekleyen ebeveyn adaylarının belki de en çok endişelendiği konudur uykusuzluk. Bir daha ne zaman deliksiz bir uyku çekeceğinin belirsizliği, kucakta uyumaya alışır mı korkusu veya kendi kendine uyumasını nasıl sağlayacağı sorusu herkesin aklından mutlaka geçer. Etrafta anlatılan uykusuz geceler ve ilginç uyutma hikayeleri de bu endişeye pek olumlu katkıda bulunmaz elbette. Oysa bebeklerin ilk senelerinde nasıl gelişim süreçlerinden geçtikleri ve ihtiyaçları bilinirse, uyku sanıldığı gibi bir sorun olmak zorunda değil.

Yeni doğan bir bebek, ilk üç ay boyunca tanıştığı dünyaya adapte olmaya çalışır. Henüz duyuları tam olarak gelişmemiş olduğundan, alışma ve öğrenme onun için oldukça zor bir süreçtir. Duyduğu, gördüğü herşey onun için yeni ve heyecan verici olmasına rağmen, bu heyecan anlarında kendini nasıl sakinleştireceğini bilemez. Bu yüzden ilk aylarda bebeğinizin sakinleşmek ve uykuya dalmak için yardıma ihtiyaç duyması çok normal. Uyku zamanı geldiğinde emzirerek, kucağınızda  hafifçe sallayarak, sırtını pışpışlayarak, bir şarkı mırıldanarak onu sakinleştirmeniz ve uyumasına yardım etmeniz, ihtiyacı olan uykuyu alması için ona verebileceğiniz en büyük destek. Kucağa alışırsa veya ilerde kendi uyuyamazsa gibi endişeler için bu dönem henüz erken.  Kucağa alışmasın derken onu ihtiyacı olan güven hissinden ve gelişimi için gerekli uykudan mahrum bırakmak istemeyiz.

Doğumu takip eden aylarda bebeğiniz 16-18 saat günlük uykuya ihtiyaç duyar ve genelde 4 saatlik aralarla uyur. Ancak elbette her bebek aynı değildir. Bebeğinizi yakından takip etmek ve uyku ihtiyacını anlamak belki de ilk ebeveynlik günlerinde kazanmanız gereken bir uzmanlık. Bebekler uykuları geldiğinde gözlerini ovuşturur, esner, bazen bir noktaya sabit bakmaya başlarlar. Ancak en büyük gösterge huzursuzluktur. Açlık, temizlik, gaz çıkarma gibi tüm ihtiyaçları karşılanmış bebeğiniz ağlıyor veya huzursuzsa, onu uyutmayı deneyebilirsiniz.

Sevgiler, Uzman Klinik Psikolog Burcu Gençer

 

Check Also

6-12 Ay Uyku Eğitimi

6-12 ay arasındaki bebeğiniz günde ortalama 14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Artık gece beslenmesini bırakmış ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.