Haberler

Bebeklerde Gıda Reddi Neden Olur?

Bebeklik döneminde başlayan, çocukluk dönemi ve hatta yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilen yeme bozuklukları tanılarından bazılarının (DSM-5) bebeklerin anne sütünden ek besinlere geçiş (Ek Gıda) döneminde yaşanan olumsuz davranış ya da travmalardan kaynaklanabildiğini göstermektedir. Bu durum bebeklerde “Gıda Reddi” olarak ortaya çıkabilir.

Annenin cok kaygılı olması, bebeğinin az beslendiği düşüncesi ile başlayan ve aşırı yemek yedirme davranışı geliştirmesi ya da çok titiz davranışlar göstererk bebeği bu dönemde strese sokması, annenin sabırsız davranışlarıyla tam bir kaos dönemine girilmesi, bebeklikte başlayan yemek travması ile yetişkinlikte ortaya çıkacak yeme bozukluğu davranışlarının ilk tohumlarını atmaya başlamış olur.

Ek gıdaya geçis döneminde yaşanan olumsuz davranışların etkisiyle çocukluk, ergenlik ve yetişkin döneminde ortaya çıkabilecek beslenme bozukluğu; en az bır ay süreyle başka bir rahatsızlığa bağlı olmadan belirgin kilo kaybı veya kilo alımının uzun süreli durması ve boy uzamasının da etkilendiği, sürekli olarak yemek yemiyor olma ile kendini gösteren bozukluktur.

Zamanında anne sütünden katı yiyeceklere geçmemek, annenin ek gıdaya geçiş döneminde beslenme hakkında yanlış, ısrarcı ve müdahaleci tutumu ya da annenin sürekli bebeğin ağzını silmesi, bebeğe bağırması gibi davranışların sonucunda ortaya çıkabilen bir bozukluktur. Bebek ya da çocuk, kaşığı veya mama sandalyesini görür görmez ağlamaya başlar ve aşırı kaygı duyar. Yemeğe karşı kusma, öğürme, öksürme gibi belirtiler ve sofradan kaçma gibi davranışlar gösterebilir. Ayrıca çocuklukta görülen depresyon ve aşırı kaygı durumu da ileriki yaşlarda beslenme bozukluğunu tetikleyebilir.

Bazı durumlarda besin reddinin başka sebepleri olabilir. Anneler boşuna kendilerini suçlamasınlar, her zaman sosyal öğrenmeyle ya da hatalı beslenmeyle bağlı besin reddi olmayabilir. Gıda reddinin uzun sürmesi (1 – 2 yaş arası) durumunda, sebeplerinin araştırılması icin bir psikologdan yardım alınması cok yararlı olacaktır.

Bebeğinizin Ek Gıda’ya geçiş döneminin ileriki yaşlarda sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklar kazanması için çok önemli bir dönem olduğunu unutmayın. Birlikte yaşayacağınız bu yeni deneyimi biraz sabırla, eğlenceli hale getirerek bu süreci rahatça atlatmaniz mümkün;

• Mutlaka zamanında ek gıdaya başlayın,
• Beğenmediği bir yemek olursa bırakın yemesin, 1 hafta 10 gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.
• Kesinlikle zorla yedirmeyin,
• Bebeğinizin yerken keşfetmesine ve ortalığı batırmasına izin verin. Yemeği ezmesi, oraya buraya sürmesi koklaması bu davranışların hepsinin yeme sürecinin bir parçası olduğunu unutmayın,
• Elini ağzını sürekli silmek yerine onunla birlikte bu süreçte siz de eğlenin.

Bu dönemde doğru başlangıçlar için destek almak cok yararlı olabilir. Unutmayın bebekler cok hızlı büyürler , bu dönemi güzel hatıralar biriktirerek geçirmek sizin elinizde.

Diyetisyen Gonca Yüksel
Email: [email protected]

Check Also

7.Ay 2.Hafta : Kahvaltıda Lor Peyniri

Yedinci ayın ikinci haftasında kahvaltıya evde yaptiginiz “Lor Peyniri” ni ekleyebilirsiniz. Parmak gıdaya alışan bebeğinizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir