Haberler
Lor Peyniri

LOR PEYNİRİ

Evde rahatlıkla yapabileceğiniz Lor Peyniri,  7. ayından sonra bebeğinizin kahvaltısında yerini alacak en önemli gıdalardan biridir.

  • Evde yapıldığı için en önemlisi katkısız ve tuzsuz olması,
  • Fermente bir besindir
  • Bağışıklık sistemi için çok önemlidir
  • Kalsiyum ve protein deposu oluşu ve
  • Bebek ve çocuklarda kemik ve diş gelişimindeki rolü ile

ailece tüketebileceğiniz  en sağlıklı besinlerden biridir.

malzemeler
1lt. süt (günlük pastorize)

2 yemek kaşığı üzüm sirkesi

2 yemek kaşığı limon suyu

hazırlanışı
Sütü tencereye alın ve kabarcıklar çıkıncaya kadar hızlı ateşte ısıtın. Sütü ocaktan alıp, sirke ve limon suyunu ekleyerek 1-2 dakika tahta kaşıkla karıştırın. Tencerenin üzerini bir tülbentle kapatıp 3 saat bekletin. 3 saat sonra cam kasenin üzerine tel süzgeci yerleştirin. Süzgecin üzerine 2 kat tülbent koyun ve kesilmiş sütü tülbentin üzerine boşaltın. Peyn,rin suyunu 2 saat süzn ve tülbenti dört ucundan tutup kaldırın. Tülbenti üst kısmından sıkarak iyice suyunu süzün. Buzdolabında 5-6 saat beklettikten sonra peyniriniz hazır olacak.

Anne tavsiyesi
Peynirinizi yaparken ortaya çıkan, peynir altı suyunu da ağzı sıkı bir kavanozda saklayınız. Protein ve mineral deposu olan peynir altı suyu; bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal antibiyotik etkiye sahiptir. Kasları güçlendirir. Makarna, pilav, börek, poğaça ve kek yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Sevgiler,

Gonca Tangüner Yüksel

Sorularınız için: [email protected]

Check Also

ZENCEFİLLİ YILBAŞI KURABİYESİ

Yılbaşı akşamı için çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz şekersiz ve cok sağlıklı bu kurabiyeyi minikler ve misafirleriniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir