Haberler

Ağrısız Doğum

Ağrısız doğum olarak da adlandırılan ve vajinal doğumda epidural anestezi uygulaması hakkında pek çok olumlu yorum yapılır. Epidural anesteziler doğum esnasında  kasılmaların neden olduğu sancının hissedilmesini önler ve anne adayının, doğumun farkında olması sayesinde daha olumlu ve güzel bir doğum deneyimi yaşanmasını sağlar. Diğer bazı ilaçların aksine doğum öncesi ve sonrasında sersemlik hissi yaratmaz. Doğumun uzun sürmesi halinde annenin dinlenebilmesine olanak verir.

Gerçekten de epidural pek çok anne ve bebek için tüm bu faydaları sağlar. Ancak epidurallerin kanıtlanmış ve faydaları kadar iyi bilinmeyen potansiyel riskleri ve yan etkileri de var. Bu nedenle, epidural anestezi hakkında vereceğiniz kararın “bilgilendirilmiş bir karar” olabilmesi için epidurallerin faydaları kadar, potansiyel risk ve yan etkilerini de bilmeniz gerekir.

Doğum sırasında kullanılan epidural anestezinin yol acabileceği yan etkileri şöyle sıralayabiliriz:

-Rahim kasılmalarını yavaşlattığı için doğum süresini uzatabiliyor.

-Rahim kasılmaları yavaşladığı için güçlendirmek için sentetik oksitosin (suni sancı olarak bilinen) uygulaması gerekiyor. Epiduralin çok erken verilmesi durumunda ise sezaryen riski artıyor.

-Müdahaleli doğum(vakum ve forseps uygulaması gibi) olasılığı artıyor. Perine de yırtılma olasılığı da yükseliyor.

– Epidural uygulamasında anne karnındaki bebeğin kalp atım hızı yükseliyor ve bu bebeğin stres yaşadığı anlamına geliyor.

-Tansiyon düşme olasılığı sebebiyle epidurale başlamadan önce 1lt. kadar veya daha fazla miktarda serum verilerek, damar yatağı basıncı yükseltiliyor.

-Doğum sonrasında şiddetli baş ağrısı, güçsüzlük, kol ve bacaklarda uyuşma hali gibi hafif  sorunlar olabiliyor ancak bu hafif sorunlar bile, yeni doğum yapmış annenin bebeğe bakımını zorlaştırmaktadır.

– Bebeklerde emme isteksizliği ve güçsüz emme, uyuklamanın yanı sıra, göğüslerde aşırı doluluk ve sertlik olması (epidural anestezi için yapılan serum yüklemesinin sebep olabileceği bir durumdur) Bazı kadınlarda damar yatağının basınçını arttırmak ve tansiyon düşmesine önlem olarak alınan bu tedbir, sıvının göğüslerde de birikim yapmasına ve meme uçlarının gerginleşerek bebeğin meme ucunu yakalama sorunu yaşamasına ve ememesine sebep olabiliyor. Göğüslerde yaşanan bu sorunlar ve bebeğin iyi ememesi sonucu göğüslerde süt üretimi artamadığı için çoğunlukla takviye mama verilmesine ve emzirmekten vazgeçilmesine de sebep olabiliyor.

NE YAPMALISINIZ:

Bu konuda karar, risk ve faydaları gözden geçirerek verilebilir. Eğer epidural lehine karar almış iseniz o zaman doğum sırasında kendinize ve bebeğinize yardımcı olacak yöntemleri eşinizle birlikte mutlaka bir doğuma hazırlık kursuna giderek öğrenmelisiniz. Ancak ihtiyaç olduğu hallerde epidural anestezi kullanımı doğumun seyrini rahatlatmakta olup; doğumun her aşamasında kullanılabilir. Özellikle sezaryen doğumlarda epidural anestezi günümüzde genel anesteziye tercih edilen bir anestezi uygulaması olup annenin uyanık kalarak, bebeğin doğumunun hemen ardından buluşup kucaklaşmasını ve ilk emzirmeyi kolaylıkla yapabilmesi açısından da tercih edilen bir anestezi şeklidir.

Sevgiler,

Ayşe Öner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

Doğum Sonrası Anne Bebek Bağı

Doğumu bekleyen anne adaylarında sıkça fark ettiğim duygulardan biri de doğum sonrası bebekle ilişki kurmada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.